CS Universitatea a castigat Memorialul “Mihai Mironiuc”

Leonard Bibirig s-a retras oficial din cariera de juc or

n forma]ia sucevean\ s-a impus `n toate cele cinci jocuri disputate la finele s\pt\m=nii trecute `n cadrul turneului g\zduit de sala LPS n `n meciul de `nchidere a memorialului, Universitatea a `nvins gruparea HC Odorhei cu scorul de 41-35 n antrenorul Leonard Bibirig s-a retras `n mod oficial din cariera de juc\tor cu ocazia unei festivit\]ii organizate `naintea partidei jucate contra harghitenilor

Echipa local\ de handbal Universitatea a c=[tigat s=mb\t\ cea de-a [asea edi]ie a Memorialului “Mihai Mironiuc”. Forma]ia antrenat\ de Leonard Bibirig a p\strat trofeul la Suceava dupa ce s-a impus `n toate cele cinci jocuri disputate `n cadrul turneului g\zduit la finele s\pt\m=nii trecute de sala LPS.
~n meciul de `nchidere al memorialului, disputat s=mb\t\ la amiaz\, Universitatea a trecut cu scorul de 41-35 de forma]ia HC Odorhei, la finalul unui joc `n care cele dou\ echipe [i-au `mp\]it periodele de dominare.
Intra]i pe teren cu g=ndul la o victorie care le putea asigura c=[tigarea trofeului, harghitenii au `nceput `n tromb\ jocul reu[ind s\-[i asigure un avans de cinci goluri `nc\ din minutul 5, scor 2-7. Debutul `n for]\ a harghitenilor s-a extins [i dincolo de jum\tatea primei reprize, ecartul oaspe]ilor ajung=nd `n minutul 15 la [apte reu[ite, scor 9-16, pentru ca, `n minutul 20, tabela de marcaj s\ indice 12-19, acestea fiind de altfel [i cele mai mari diferen]e de scor `nregistrate `ntre cele dou\ forma]ii pe `ntreg parcursul meciului. De partea cealalt\, echipa lui Leonard Bibirig [i-a `nceput cursa de recuperare odat\ cu intrarea `n ultimele zece minute ale p\r]ii `nt=i, “studen]ii” reu[ind s\ intre la pauza cu un handicap de doar trei goluri, scor 19-22.
Avansul trupei conduse de Vlad Caba avea s\ fie anulat odat\ cu primele sarje ofensive purtate de suceveni `n repriza secund\, “studen]ii” reu[ind s\ restabileasca egalitatea `n minutul 33, scor 22-22. Echilibrul s-a p\strat p=n\ `n minutul 47, c=nd tabela de marcaj a indicat pentru ultima oar\ egalitate, scor 31-31. Ultima decad\ a meciului a apar]inut `ns\ “alb-alba[trilor”, Universitatea reu[ind s\ se distan]eze treptat de harghiteni [i `ncheie meciul cu o victorie la [ase goluri, scor 41-35.

Universitatea Suceava – HC Odorhei            41-35

Echipa    M    V    E    I    Gol    Pct.

N Leonard Bibirig s-a retras oficial din cariera de juc\tor

Partida dintre Universitatea [i HC Odorhei a fost prefa]a de festivitatea de retragere din cariera de juc\tor a lui Leonard Bibirig. Cu aceast\ ocazie, actualul antrenor al Universit\]ii a primit din partea clubului sucevean [i al sponsorilor, o minge cu autografele tuturor elevilor s\i, un echipament de joc `nscrip]ionat cu num\rul 2, cel pe care “Bibi” l-a `mbr\cat `n perioada petrecut\ ca juc\tor la Suceava, precum [i un tort personalizat.
Dup\ acest moment emo]ionant, Bibirig a intrat `n teren `n tricoul Universit\]ii, unde a evoluat simbolic timp de un minut, perioad\ `n care a reu[it s\ marcheze [i un gol `n poarta celor de la HC Odorhei.
Aflat `n pragul v=rstei de 40 de ani, Leonard Bibirig are `n palmares trei titluri de campion na]ional, trei cupe ale Rom=niei, fiind totodat\ component ale echipei na]ionale timp de zece ani, `n patru dintre ace[tia purt=nd [i banderola de c\pitan al tricolorilor. (D\nu] CHIDOVE})