Canotoarele sucevene Maria Tivodariu și Magdalena Rusu au devenit vicecampioane mondiale la Belgrad

Cele două au luat argintul  la patru rame feminin. Alte două sucevence, Roxana Anghel și Ionela Cozmiuc, au obținut bronzul la dublu rame, respectiv dublu vâsle categorie ușoară

România a cucerit trei medalii, una de argint și două de bronz, sâmbătă, la Campionatele Mondiale de canotaj pentru seniori de la Belgrad, iar printre cele care au urcat pe podium se numără și patru sucevence.

Maria Tivodariu și Magdalena Rusu au obținut argintul cu echipajul feminin patru rame, iar Roxana Anghel și Ionela Cozmiuc au luat bronzul la dublu rame, respectiv dublu vâsle categorie ușoară feminin.

Tot sâmbătă, de pe locul 7 mondial, au obținut calificarea la Jocurile Olimpice de la Paris alți cinci canotori suceveni, este vorba de Mihăiță }igănescu, Ştefan Berariu și Florin Lehaci, la patru rame masculin, Andrei Cornea și Ioan Prundeanu, la patru vasle masculin.

În total, România a calificat până acum opt ambarcațiuni la JO 2024.

România are 34 de sportivi calificați la JO de la Paris, dintre care 13 sunt canotori suceveni.

Şanse reale de a obține biletele olimpice la Belgrad mai au alte trei bărci și alți 20 de canotori, care vor concura duminică. (Dănuț CHIDOVE})

Aur sau argint? Suceveanca Lăcrimioara Perijoc s-a calificat în finala Europenelor de Box de la Belgrad

Pugilista suceveană Lăcrimioara Perijoc s-a calificat joi, 25 aprilie, în finala categoriei 54 kg a …