Friday , May 17 2024

LPS Suceava a cucerit titlul național cu echipa de juniori II

Tinerii handbaliști pregătiți de Iulian Dugan și Răzvan Bernicu au devenit campioni naționali, după ce s-au impus ieri, în finala turneul final, cu scorul de 32-28, în fața celor de la CSM Ploiești. Suceveanul Claudiu Lazurcă a câștigat nu mai puțin de trei premii individuale. “Ii felicit pe copii. Au demonstrat că, pe lângă școala, pot face și performanță sportivă”, a precizat antrenorul Iulian Dugan  LPS Suceava - campioana juniori II

LPS Suceava a reușit o nouă performanță în handbal masculin juvenil din România. Condusă de pe banca tehnică de Iulian Dugan și Răzvan Bernicu, grupa de juniori II de la LPS Suceava a devenit campioană națională, după ce a câștigat turneul final organizat la sfârșitul săptămânii trecute la Drobeta Turnu ­Se­verin.

Echipa suceveană și-a adjudecat titlul național, după ce s-a impus ieri, în finala disputată în fața celor de la CSM Ploiești, cu scorul de 32-28 (15-13). Claudiu Lăzurcă și compania au câștigat grupa din care au făcut parte, după 32-28 cu CSS Alexandria, 33-30 cu CSM Scolar Reșita și 29-29 cu Stiința Municipal Bacău, iar în semifinale au trecut de granzii de la CSM București, cu scorul de 27-24.

LPS Suceava a punctat și la capitolul premii individuale prin Claudiu Lazurcă, care a câștigat nu mai puțin de trei titluri pentru cel mai bun jucător al turneului final, pentru cel mai bun inter stânga, precum și titlul de golgheter.

“E o muncă în doi, care a dat roade. Avem o generație foarte bună, care a confirmat titlul câștigat acum doi ani la juniori III. Ii felicit pe copii pentru modul cum au jucat la acest final, după un sezon în care nu au pierdut niciun meci. Au demonstrat că, pe lângă școala, pot face și performanță sportivă. Le mulțumesc și părinților care ne-au susținut tocmai la Turnu Severin și conducerii Liceului cu Program Sportiv”, a precizat antrenorul Iulian Dugan.

LPS Suceava a mizat la turneul final pe următorul lot de jucători: Ionuț Andreescu, Teofan Hirghiligiu, Alexandru Babiuc – Claudiu Lazurcă, Emanuel Muntean, Casian Gabinat, Robert Chirilă, Albert Vizitiu, Fabian Rusu, Ionuț Huțan, Mihnea Bejan, Daniel Guranda, Samuel Stanciuc și Vlad Lazoreac. Antrenori: Iulian Dugan și Răzvan Bernicu.

Aceasta este cea de-a doua medalie cucerită de LPS Suceava în sezonul competițional 2017/2018, după argintul obținut de grupa de juniori I. (Dănuț CHIDOVET)