Sunday , May 5 2024

CSU Suceava învinge Steaua și reintră în cărți pentru play-off

Echipa suceveană s-a impus aseară, în fața Stelei, cu scorul de 21-19, în meciul de deschidere al etapei a XXII-a din cadrul Ligii Naționale de handbal masculin. Cu aproape 20 de parade, portarul Cristi Tcaciuc a fost cel mai bun jucător de pe teren. CSU Suceava a urcat pe loc de play-off după primele două meciuri ale rundei din acest weekend

Handbal. CSU-Suceava-Steaua-2

CSU Suceava a reintrat în cărțile calificării în play-off-ul Ligii Naționale de handbal masculin, după ce a câștigat în fața Stelei București, cu scorul de 21-19, într-un meci desfășurat aseară, în sala LPS și care a contat pentru etapa a 22-a a sezonului regulat.

Trupa antrenată de Adi Chiruț și Iulian Andrei și-a luat pe sus adversarul, iar după primele trei minute de joc conducea cu scorul de 3-0, în urma unui trasor expediat de Burlacu. Oaspeții au revenit pe fondul paradelor ex-universitarului Tudor Stănescu și au întors scorul la 4-5 printr-un gol semnat de Georgescu, în minutul 11, moment în care tabăra suceveană a solicitat un prim time-out.

La reluarea jocului, a ieșit la rampă portarul Cristi Tcaciuc, ale cărui intervenții i-au permis echipei sucevene să treacă din nou în avantaj la 6-5. Mai mult, Puljizovic a dus scorul de 10-6, în minutul 23, și tot interul sârb a stabilit scorul pauzei la 13-8 pentru CSU.

Cristi Tcaciuc și-a continuat recitalul în debutul părții secunde, când Steaua nu s-a putut apropia la mai puțin de patru goluri. Pe contraatac, Preda a mărit și mai mult diferența de pe tabelă, extrema gazdelor punctând pentru scorul de 18-12, în minutul 45.

Sipka a marcat pentru 21-15, iar în ciuda faptului că universitarii n-au mai reușit să-l învingă pe bielorusul Matskevich în ultimele șapte minute de joc, cele trei puncte au rămas în nordul Moldovei.

CSU Suceava – Steaua s-a terminat cu scorul 21-19, iar echipa antrenată de Adi Chiruț și Iulian Andrei a urcat pe loc de play-off înaintea meciului de aseară dintre Dunărea Călărași și Dinamo.

CSU Suceava: C. Tcaciuc, Drăghici – Sipka (5 goluri), Baican (4), Burlacu (3), Puljizovic (3), Tîrzioru (2), Olariu (1), Polocoșer (1), Costea (1), Preda (1), I. Tcaciuc, Ciubotariu, Petrea, Mitrea și Soldănescu.

Steaua: Stănescu, Matskevich – Florea (7 goluri), Grasu (5), Georgescu (3), Irimescu (1), Dimitrijevic (1), Ungureanu (1), Ouskir (1), Stanciu, Dragnea, Szoke, Konstadinovic, Cristescu și Dragomir.cl handbal

Rezultatele etapei a XXII-a:

CSU Suceava – Steaua București 21-19

HC Odorhei – HC Vaslui 30-22

Dunărea Călărași – Dinamo București (aseară)

HC Dobrogea Sud – CSM Focșani (astăzi)

CSM Făgăraș – Potaissa Turda (astăzi)

Politehnica Timișoara – CSM București (mâine)

CSM Satu Mare va sta în această rundă.

In următoarea rundă, CSU Suceava va evolua marți pe terenul ultimei clasate, CSM Satu Mare. (Dănuț CHIDOVET)

Un incendiu puternic pornit de la un cablu defect a afectat două locuinţe din Voroneţ (FOTO, VIDEO)

Sâmbătă după-amiază, în jurul orei 15.00, un incendiu a izbucnit la  o gospodărie din …