Monday , April 29 2024

Foresta alunecă vertiginos spre Liga a III-a

Echipa suceveană a rămas ultima în clasament, după ce a pierdut ieri, pe terenul celor de la Politehnica Timișoara, cu scorul de 0-2, într-un meci din cadrul etapei a XXXV-a. Bănățenii și-au asigurat victoria încă din prima repriză. Tânărul portar sucevean Bîlbă a apărat un penalty la 0-0cl liga 2

Foresta alunecă vertiginos pe toboganul retrogradării. Echipa su­ce­veană a rămas ultima în cla­sament, după ce a pierdut ieri, pe terenul celor de la Politehnica Timișoara, cu scorul de 0-2, într-un meci din cadrul etapei a XXXV-a.

Plecată spre Banat cu un autocar cu 50 de locuri, în care s-a re­gă­sit un lot “stufos” de 13 jucă­tori, trupa antrenată de Florentin Petre a avut prima ocazie în minutul 8, când Matei a șutat din întoarcere în brațele lui Dur-Bozoancă.

La faza următoare, gazdele au beneficiat de un penalty dictat pentru un fault comis de Mateciuc la Sorescu, dar tânărul Bîlbă a ghicit colțul la lovitura de la 11 metri executată de suceveanul din atacul lui Poli, Ionuț Plămadă.

Mateciuc a comis un nou penalty în minutul 12, iar de această dată Sorescu nu l-a mai iertat pe portarul Forestei.

Anunțat de ocaziile lui Plămadă, Mera și Krausz, golul doi al timișorenilor a picat în minutul 27, când Vasile Nicolae l-a executat pe Bîlbă cu un șut plasat din marginea careului.

Mușea, cu un șut reținut de Dur-Bozoancă, și Lupușor, cu o execuție puțin pe lângă țintă au semnat ultimele ocazii ale oaspeților într-o primă repriză în care antrenorul Florentin Petre a epuizat cele două schimbări de jucători.

Introdus pe teren pe parcursul primului mitan, Martin putea reduce din diferență la trei minute de la pauză, când a scăpat singur spre poartă, dar a trimis în plasa laterală.

Onofraș și-a încercat la rândul lui tirul de la distanță, dar șutul fun­dașu­lui sucevean a fost reținut de Dur-Bozoancă.

Fără să forțeze, bănățenii și-au mai creat patru ocazii până la final, cea mai mare fiind consemnată în minutul 65, când Giuricici a trimis aiurea cu toată poarta goală în față.

De partea cealaltă, Foresta putea înscrie prin Onofraș, dar șutul acestuia de la 25 de metri a trecut pe lângă vinclu.

Politehnica Timișoara: Dur-Bozoancă – Motreanu, Bilia, Mera, Taub – Coadă (’51 Giuricici), Krausz – Sorescu, Poparadu (’80 Gașpar), V. Nicolae (’68 Schieb) – I. Plăma­dă. Antrenor: Antonio Foale.

Foresta: Bîlbă – Onofraș, Makriev (’25 Martin), Mateciuc, Lupușor – R. Sumanariu, Vl. Stănescu, Opriș, Mușea, Dănilă – M. Matei (’44 Netea). Antrenor: Florentin Petre.

Politehnica Timișoara – Foresta Suceava 2-0

Dunărea Călărași – Dacia Unirea Brăila (astăzi)

CS Mioveni – Academica Clinceni (astăzi)

In următoarea etapă, Foresta va înfrunta duminică, de la ora 11.00, pe stadionul Areni, formația Stiința Miroslava.  (Dănuț CHIDOVET)

România a cucerit aurul la 8+1 feminin la Europenele de canotaj din Ungaria

România a cucerit medaliile de aur la feminin în proba regină a canotajului, 8+1, duminică, …