Teodor Chira, medaliat cu aur la Campionatele Naționale Scolare

Sportivul pregătit de Valerică Gherasim a ocupat primul loc la categoria 100 de kilograme

Chira Teodor

Teodor Chira a reușit să cucerească medalia de aur la Campionatele Naționale Scolare de lupte greco-romane, la finalul unei competiții ce a avut loc la sfârșitul săptămânii trecute la Pitești. Sportivul pregătit de Valerică Gherasim la LPS Suceava s-a impus la 100 de kilograme, categorie la care au concurat 12 sportivi. “Este cea de-a treia medalie de aur pe care Teodor Chira o obține în carieră. A câștigat fără drept de apel toate meciurile disputate la Pitești. Se cunoaște că a progresat foarte mult, motiv pentru care a fost lăudat și de ceilalți antrenori”, a precizat Valerică Gherasim. Antrenorul sucevean a ținut să mulțumească Primăriei, Consiliului Local, Inspectoratului Scolar și conducerii Liceului cu Program Sportiv pentru sprijinul oferit sportivului său. (Dănuț CHIDOVET)