Obiectiv indeplinit CSM Bucovina a învins liderul și termină sezonul regulat pe locul 2

Echipa suceveană s-a impus sâmbătă, pe terenul Unirea, în fața celor de la CS Năvodari, cu scorul de 32-23, într-un meci contând pentru ultima etapă din sezonul regulat al Diviziei Naționale de rugby. Alin Elisei, Alexandru Croitoru, Marcel Crețuleac și Lucian Preutescu au semnat cele patru eseuri ale gazdelor. CSM Bucovina va juca în semifinale pe teren propriu, contra Stejarului Buzău . “Putem emite pretenții la promovare”, a declarat antrenorul Constantin VladRugby. Suceava - Navodari

CSM Bucovina Suceava a încheiat sezonul regulat al Diviziei Naționale de rugby pe un merituos loc doi, după ce s-a impus sâmbătă, pe terenul Unirea, în fața liderului clasamentului, CS Năvodari, cu scorul de 32-23, într-un meci din cadrul ultimei etape. Echipa antrenată de Constantin Vlad a deschis scorul după un lovitură de pedeaspsă transformată de Sabin Crețu și a intrat la pauză cu un avantaj de zece puncte, scor 13-3, grație unui eseu a lui Alin Elisei și a altor cinci puncte aduse de același Sabin Crețu. Gruparea dobrogeană a întors scorul în debutul reprizei secunde, la 13-15, dar rugbiștii suceveni nu au renunțat la luptă. Alexandru Croitoru și Marcel Crețuleac au reușit alte două eseuri, Dumitru Stefaroi a transformat de con, iar CSM Bucovina s-a desprins, cu cinci minute rămase de joc, la 27-15. Chiar dacă oaspeții s-au apropiat final la patru puncte, ultimul cuvânt a aparținut formației sucevene, care a mai culcat o dată balonul în terenul de țintă advers prin Lucian Preutescu și s-a impus cu scorul final de 32-23.clasamente rugby

Constantin Vlad: “Putem emite pretenții la promovare”

“A fost un meci spectaculos, cu răsturnări de scor, cu multe puncte marcate de ambele echipe și încheiat cu victoria frumoasă a noastră, o victorie muncită pentru care îmi felicit jucătorilor. Era un meci decisiv pentru noi în realizarea obiectivului, acela de a ocupa poziția a doua, care să ne permită să jucăm semifinala acasă. Mă bucur că se întâmplă lucruri frumoase în rugby-ul sucevean. Cred că putem emite pretenții la promovare la finalul acestui sezon”, a declarat antrenorul Constantin Vlad, care a ținut să mulțumească administrației locale, primarului Ion Lungu și firmelor AC Mobile și Expert Optic pentru sprijinul constant acordat echipei de rugby.

Conform regulamentului, în semifinalele Diviziei Naționale de rugby, CSM Bucovina Suceava va primi sâmbătă, 27 mai, pe terenul Unirea, vizita celor de la Stejarul Buzău. (Dănuț CHIDOVET)