Saturday , April 27 2024

Se pricep doar la cerut bani. Rapid Suceava a ajuns la cinci înfrângeri în acest sezon pe “Areni”

Liga 2. Rapid - Clinceni [800x600]

Echipa suceveană a pierdut, cu scorul de 1-3, meciul disputat ieri, pe teren propriu, în faţa celor de la FC Clinceni, în etapa a XXII-a a Ligii a II-a. “Ceferiştii” au mimat fotbalul în prima repriză, când n-au reuşit să expedieze nici măcar un şut pe spaţiul porţii adverse. Ilfovenii şi-au asigurat victoria prin golurile marcate de Arman Karamyan (2) şi Puşcaş, gazdele punctând prin Sumanariu. Portarul sucevean Pascal a parat un penalty în prima repriză u Rapid Suceava rămâne pe penultimul loc în clasamentul general al seriei

Peste 1.000 de spectatori au îngheţat de pomană, ieri după-amiază, în tribunele stadionului Areni. Rapid Suceava a suferit o nouă înfrângere pe propriul teren, a cincea de la startul actualului sezon, după ce a pierdut, cu scorul de 1-3, în faţa celor de la FC Clinceni, într-un meci contând pentru etapa a XXII-a din seria întâi a Ligii a II-a.
Intâlnirea se anunţa una fără miză pentru echipa suceveană, aşa că antrenorul Bogdan Tudoreanu a tri-mis pe teren o formulă de start parcă trasă la sorţi, cu Spătar la mijlocul terenului şi un debutant în eşalonul secund în banda dreaptă, este vorba Duţică. Drept urmare, “ceferiştii” s-au făcut de râs în prima repriză, pe parcursul căreia nu au reuşit să tragă nici măcar un şut spre poarta apărată de Lungu.
Au făcut-o în schimb ilfovenii, care s-au jucat cu ocaziile de gol. Puşcaş şi nigereanul Konyeha şi-au încercat primii tirul, dar au ratat în patru rânduri ţinta. Mult mai precis, Arman Karamyan a găsit spaţiul porţii în minutul 24, dar şutul armeanului a fost blocat de Pascal, iar mai apoi acelaşi Puşcaş a şutat de la distanţă razant cu transversala.
Instalaţi confortabil în jumătatea suceveană de teren, oaspeţii au avut cea mai mare ocazie de gol în minutul 27, când Sumanariu a faultat în careu, centralul Florin Miron a indicat penalty, dar Pascal a ghicit colţul şi s-a opus la execuţia slabă a lui Pătraşcu. Trei minute mai târziu, goalkeeperul sucevean s-a opus din nou deschiderii scorului, respingând din vinclu un şut din alergare trimis de Artiom Karamyan.
Golul n-a mai plutit însă mult pe Areni. A picat în minutul 31, când Puşcaş a înscris cu un şut plasat din marginea careului, de 16 metri. Pasator la gol, Arman Karamian s-a transformat apoi în ratangiul de serviciu al ilfovenilor, irosind într-un interval de zece minute nu mai puţin de patru ocazii monumentale de a dubla avantajul echipei sale.
Pascal a redus din pagube cât a putut, dar s-a văzut învins pentru a doua oară în minutul 42, când acelaşi Arman Karamian a înscris din preajma porţii, după o fază suspectă de off-side. Tabăra suceveană a solicitat în zadar anularea golului. După 45 de minute, tabela de marcaj a stadionului Areni indica 0-2 şi pariorii îşi frecau mâinile.
Rapidiştii au lăsat senzaţia că s-au trezit în sfertul de oră petrecut la vestiare, astfel că, la doar trei minute de la reluarea jocului, Sumanariu a avut golul pe frunte, dar a nimerit doar bara. Mijlocaşul central al gazdelor nu a mai ratat ţinta în minutul 52, reducând diferenţa cu un şut din unghi. Golul de 1-2 a fost validat însă cu greu de centralul bucureştean Florin Miron, deoarece asistentul de pe partea tribunei oficiale ar considerat iniţial că mingea a intrat în poartă prin plasa laterală. “Un dolar, doi dolari, la arbitru ochelari”. Incurajaţi de public, “ceferiştii” au avut şansa egalării prin Duţică, Bălan şi Ionesi, dar execuţiile celor trei au ocolit rând pe rând ţinta. La poarta opusă, Pascal a ţinut formaţia suceveană în joc, respingând de la colţul scurt un şut expediat de Arman Karamyan. Vârful ilfovenilor avea însă să-şi treacă în cont dubla în minutul 77, când a înscris cu un şut la colţul lung şi a evacuat practic pu-blicul sucevean de pe stadion. Ultima ocazie a aparţinut gazdelor, în minutele de prelungire, când Lungu s-a opus la un şut de efect expediat de către Sumanariu.
Scor final 1-3 şi FC Clinceni pleacă de pe Areni cu toate cele trei puncte şi îşi consolidează locul de play-off. De partea cealaltă, Rapid Suceava rămâne penultima în clasamentul general, dar pe un loc încă neretrogradabil în ierarhia la zi a play-out-ului. Pentru “ceferişti”, meciul cu Clinceni a părut unul la care s-au prezentat din obligaţie.
Rapid Suceava: Pascal – Bălan, Velescu, Sava, Semeghin – Fedorovici (’59 Cerlincă), Spătar (‘46 Stănescu), Sumanariu, Duţică (’76 Vornicu) – Negru, Ionesi. Antrenor: Bogdan Tudoreanu.
FC Clinceni: C. Lungu – St. Stancu, Niţu, Viţelaru (’46 Straton), Al. David (’76 Olariu) – Venţer, Pătraşcu (’75 Udrea), Puşcaş, Art. Karamyan – Arm. Karamyan, Konyeha. Antrenor: Valentin Bădoi.