Sunday , April 28 2024

Rapidul elimină Ceahlăul în prelungiri şi aşteaptă o echipă de Liga I la Suceava

Echipa suceveană s-a calificat în şaisprezecimile de finală ale Cupei României, după ce a trecut ieri, în reprizele de prelungire, cu scorul general de 3-1, de Ceahlăul Piatra Neamţ, într-un meci desfăşurat pe stadionul Areni, în prezenţa a circa 1.000 de spectatori. “Ceferiştii” şi-au asigurat calificarea prin golurile marcate de Jitariuc (‘7), Enciu (‘100) şi Semeghin (‘102), nemţenii trimiţând meciul în prelungiri prin reuşita lui Chitoşcă (‘58).  Rapidul a ratat un penalty în ultimul minut al primei reprize, prin Enciu. Din minutul 80, Ceahlăul a evoluat cu un jucător mai puţin pe teren după eliminarea lui Masella

Rapid-Ceahlaul-1 [800x600]

Rapidul şi-a îndeplinit unul dintre obiectivele fixate pentru sezonul în curs. Echipa antrenată de Bogdan Tudoreanu a obţinut calificarea în şaisprezecimile Cupei României, după ce a câştigat în reprizele de prelungire, cu scorul general de 3-1, în faţa Ceahlăului Piatra Neamţ, într-un meci disputat ieri, pe stadionul Areni, în Turul V al competiţiei.

Susţinuţi din tribune de circa 1.000 de spectatori, “ceferiştii” au avut parte de un început perfect de meci, reuşind să deschidă scorul încă din minutul 7. In urma unui triunghi de pase în banda dreaptă, Jitariuc a pătruns în careu şi l-a executat pe Barna cu un şut la colţul lung, la care mingea a fost deviată uşor de căpitanul nemţenilor, L. Cazan.

Fără replică din partea oaspeţilor, aflaţi mai degrabă cu gândul la următorul meci de campionat, rapidiştii au trecut pe lângă golul doi la jumătatea primei reprize, când Edy Sandu s-a trezit singur cu Barna, dar a preferat un dribiling şi portarul Ceahlăului a îndepărtat pericolul.

Trupa lui Costel Ilie avea să-şi treacă în cont prima ocazie de gol abia în minutul 30, când Chitoşcă a executat cu pământul o fază fixă din banda dreaptă, dar Hânţescu a plonjat şi a deviat balonul în corner.

La poarta opusă, Rapidul îşi putea dubla avantajul în ultimul minut al primei reprize, când Sandu a fost faultat de Barna în interiorul careului, centralul Cristian Codrea a indicat prompt penalty, dar Enciu a şutat mult peste transversală de pe punctul cu var de la 11 metri.

Ratarea avea să se răzbune în minutul 58, când Chitoşcă a primit o minge la marginea careului, s-a întors cu doi fundaşi suceveni în spate şi a restabilit egalitatea pe tabela de marcaj cu un şut plasat. Zece minute mai târziu, mijlocaşul de bandă al nemţenilor îşi putea trece în cont dubla, dar Hânţescu a fost la post şi a deviat în corner.

Echilibrul de pe teren s-a rupt odată cu minutul 80, când italianul Masella a văzut al doilea cartonaş galben şi Ceahlăul continua în 10. Gazdele n-au speculat însă imediat avantajul omului în plus, cele două formaţii terminând cele 90 de minute regulamentare la egalitate.

“Ceferiştii” au profitat de avantajul omului în plus în prelungiri

Instalaţi cu toată echipa în jumătatea nemţeană de teren încă de la primele secvenţe ale primei reprize de prelungire, “ceferiştii” aveau să revină în avantaj în minutul 100, când Semeghin i-a pus o minge pe frunte lui Enciu, iar atacantul  adus de la Farul le-a închis gura suporterilor suceveni după ratarea penaltyului. Două minute mai târziu, gazdele au scăpat definitiv de emoţiile calificării. Negru a centrat de pe partea dreaptă la bara a doua, iar acelaşi Semeghin, cel mai scund jucător de pe teren, a trimis mingea cu capul în plasă.

Rapid – Ceahlăul s-a terminat 3-1 şi gruparea suceveană este pentru al doilea an consecutiv în şaisprezecimile Cupei României, acolo unde, în proporţie de 90% va întâlni o formaţie de Liga I la Suceava.

Rapid CFR Suceava: Hânţăscu – D. Bălan, Tăutianu (’90 Aeroaiei), S. Ciobanu, Semeghin – Jitariuc, Onciu, Sfrijan, Golofca (’65 Vrabie) – E. Sandu (’76 M. Negru), M. Enciu. Antrenor: Bogdan Tudoreanu.

Ceahlăul Piatra Neamţ: Barna – Gorea (’55 Pintilie), L. Cazan, Masella, Călin – Popadiuc (’65 Margină), Nedelcu, Tabacariu, Chitoşcă – Stahie, Stefănescu (’83 Gheorghiu). Antrenor: Costel Ilie.

Costel Ilie, antrenorul Ceahlăului: “Suceava a meritat victoria”

Costel Ilie a luat primul cuvântul la conferinţa de presă de la finalul meciului, antrenorul Ceahlăului recunoscând că Rapidul a meritat calificarea mai departe. “Echipa gazdă a meritat victoria. Până la eliminarea acea copilărească, am reuşit să echilibrăm partida, dar per total Suceava a meritat victoria. Noi am încercat să facem o figură frumoasă în Cupă, dar din păcate nu avem un lot atât de numeros, cu care să putem face faţă în două competiţii”, a declarat Costel Ilie.

Bogdan Tudoreanu: “Mă bucur că ne-am atins primul obiectiv”

De partea cealaltă, Bogdan Tudoreanu este bucuros că elevii săi şi-au atins obiectivul în Cupa României, iar în şaisprezecimi îşi doreşte un adversar din Liga I cu care Rapidul să poată juca pe stadionul Areni, la lumina zilei.  “Mă bucur că ne-am atins primul obiectiv propus pentru acest sezon: acela de a aduce din nou o echipă de Liga I la Suceava. Am făcut o primă repriză foarte bună, dar ne-am făcut din nou jocul greu. Puteam să intrăm cu 2-0 sau 3-0 la pauză şi atunci cred că jocul era rezolvat din prima repriză. Mă bucur însă că am rămas concentraţi până la sfârşit. Important este calificarea, iar în şaisprezecimi ne dorim să întâlnim o echipă cu care să putem juca la Suceava. Pentru asta am vrut să aducem o echipă de Liga I, pentru suporteri aceştia minunaţi”, a declarat antrenorul celor de la Rapid.

Rezultatele meciurilor din turul V al Cupei României:

Bucovina Pojorâta – FCM Dorohoi 3-0

UTA Arad – Metalul Reşiţa 9-0

Viitorul II Constanţa – Delta Tulcea 5-2

CSM Râmnicu Vâlcea – Gaz Metan Mediaş 2-1

CS Afumaţi – FC Clinceni 1-1 (5-6, după penaltyuri)

Rapid CFR Suceava – FC Ceahlăul 1-1 (3-1, după prelungiri)

Dacia Unirea Brăila – Oţelul Galaţi 1-1 (3-1, după prelungiri)

Atletico Vaslui – Sport Club Bacău 0-1

FCM Baia Mare – Olimpia Satu Mare 0-0 (1-0, după prelungiri)

CS Oşorhei – Universitatea Cluj 1-3

ASA Târgu Mureş II – Metalurgistul Cugir 2-2 (6-5, după penaltyuri)

Flacăra Moreni – CS Mioveni 1-3

Unirea Brânceni – CSU II Craiova 1-1 (3-1, după prelungiri)

Unirea Tărlungeni – Gloria Buzău 5-0

CS Păuleşti – FC Braşov 2-3

FC Metaloglobus – CS Baloteşti 0-1

ACS Berceni – Rapid Bucureşti 1-0

Ripensia Timişoara – CS Ineu 2-0

In faza şaiprezecimilor de finală din Cupa României, programată pe 22, 23 şi 24 septembrie, vor participa cele 18 echipe calificate din Turul V, plus cele 14 formaţii din Liga I. Tragerea la sorţi a meciurilor din şaisprezecimile de finală ale Cupei României va avea loc mâine, de la ora 12.00, la Casa Fotbalului. (Dănuţ CHIDOVET)

Un tânăr care a încercat să fure două bormașini din Leroy Merlin, prins de doi polițiști aflați în timpul liber

Vineri seara, la ora 19.02, Secția de Poliție Burdujeni a fost sesizată prin  112 de …