Saturday , May 25 2024

Câștigătorii Concursului ”Student pentru o zi”, organizat de USV

Câștigătorii ediției a XIII-a a Concursului interjudețean pentru liceeni ”Student pentru o zi”, etapa pentru clasa a XII-a, sunt 51 de elevi de la licee din Suceava, Rădăuți, Fălticeni, Gura Humorului, Liteni, Dumbrăveni, Piatra Neamț, Târgu Neamț, Botoșani, Dorohoi, Darabani și Vaslui.  Ediția din acest an s-a desfășurat sub forma unui concurs individual, la disciplinele Alimentație publică, Biologie, Comunicare și relații publice, Controlul și expertiza produselor alimentare, Economie, Educație fizică și sportivă, Geografie, Informatică, Ingineria produselor alimentare, Istorie, Kinetoterapie și motricitate specială, Limba și literatura franceză, Limba și literatura italiană, Măsurări tehnice, Pedagogie, Psihologie, Sisteme electrice și energetice.

Sâmbătă, 20 aprilie a.c., Universitatea ”Ștefan cel Mare” din Suceava (USV) a organizat, în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Suceava, cea de-a XIII-a ediție a Concursului interjudețean pentru liceeni ”Student pentru o zi”.  Această etapă, destinată claselor a XII-a, a reunit peste 300 de elevi, însoțiți de 105 profesori coordonatori, din licee și colegii din județele Vaslui, Botoșani, Neamț și Suceava, oferind elevilor oportunitatea de a trăi o experiență inedită, într-un context competitiv, în campusul USV.

Ediția din acest an s-a desfășurat sub forma unui concurs individual, la disciplinele Alimentație publică, Biologie, Comunicare și relații publice, Controlul și expertiza produselor alimentare, Economie, Educație fizică și sportivă, Geografie, Informatică, Ingineria produselor alimentare, Istorie, Kinetoterapie și motricitate specială, Limba și literatura franceză, Limba și literatura italiană, Măsurări tehnice, Pedagogie, Psihologie, Sisteme electrice și energetice.

Toți concurenții s-au bucurat de aprecierile cadrelor didactice organizatoare din cadrul facultăților USV implicate în această etapă a concursului și a conducerii universității, iar elevii clasați pe locurile I, II și III au beneficiat de premii interesante: certificate de agrementare prin care sunt scutiți de plata taxelor de înscriere şi înmatriculare pentru concursul de admitere la programele de studii ale USV, în anul academic 2024-2025, dreptul de a fi înmatriculați pe un loc fără taxă, precum și de a beneficia de o bursă specială în anul I, pentru câștigătorii locului I, și dreptul de a fi înmatriculați pe un loc fără taxă, pentru câștigătorii premiului II, la fiecare disciplină.

Câștigătorii ediției a XIII-a a Concursului interjudețean pentru liceeni ”Student pentru o zi”, etapa pentru clasa a XII-a, sunt 51 de elevi de la licee din Suceava, Rădăuți, Fălticeni, Gura Humorului, Liteni, Dumbrăveni, Piatra Neamț, Târgu Neamț, Botoșani, Dorohoi, Darabani și Vaslui.

Alimentație publică: Premiul I – Andreea-Cristina Nedelcu, Colegiul Tehnic ”Petru Mușat” Suceava, profesor coordonator Daniela Olga Simion, Premiul al II-lea – Andreea Ștefania Ciubotariu, Colegiul Economic „Dimitrie Cantemir” Suceava, profesor coordonator Ana Șîc, Premiul al III-lea Andreea Adelina Barna, Liceul Economic „Alexandru Ioan Cuza” Piatra Neamț, profesor coordonator Claudia Iosub;

Biologie: Premiul I – Fecioru Sînziana, Colegiul Național „Petru Rareș” Suceava, prof. coordonator Ramona Morar; Premiul al II-lea – Ivănuță Iustin, Colegiul Tehnic de Industrie Alimentară, Suceava, profesor coordonator Roxana Chitală, Premiul al III-lea – Cosmin Valentin Lazorec, Colegiul Tehnic de Industrie Alimentară, Suceava, profesor coordonator Roxana Chitală;

Comunicare și relații publice: Premiul I – Patricia-Maria Petrescu, Colegiul Tehnic Rădăuți, profesor coordonator Carmen-Francesca Beraru, Premiul al II-lea – Oana-Sabrina Onofrei, Colegiul Economic „Dimitrie Cantemir” Suceava, profesor coordonator Anca Paraschiva Iordache, Premiul al III-lea – Daniel Buleu, Colegiul Național „Nicu Gane” Fălticeni, profesor coordonator Loredana Amariei;

Controlul și expertiza produselor alimentare: Premiul I – Răzvan-Marian Fliușcă, Colegiul Tehnic „Gheorghe Cartianu” Piatra Neamț, profesor coordonator George Casian Marian Cercel, Premiul al II-lea Ana Maria Claudia Nicoriuc, Colegiul „Andronic Motrescu” Rădăuți, profesori coordonatori Nicoleta Schipor și Cristina Moloci, Premiul al III-lea – Lia Petronela Melen, Colegiul „Andronic Motrescu” Rădăuți, profesori coordonatori Nicoleta Schipor și Cristina Moloci;

Economie: Premiul I – Georgeana Olenici, Colegiul Național „Eudoxiu Hurmuzachi” Rădăuți, profesor coordonator Corvin Bejinariu, Premiul al II-lea – Sabina-Maria Kohut, Colegiul Național „Mihai Eminescu” Botoșani, profesor coordonator Marilena Popescu, Premiul al III-lea – Tatiana Bocicu, Colegiul Tehnic Rădăuți, profesor coordonator Carmen-Francesca Beraru;

Educație fizică și sportivă: Premiul I – Antonia-Andreea Apostol, Liceul cu Program Sportiv Botoșani, profesor coordonator Tiberiu Honciuc, Premiul al II-lea – Alexandru Rusu, Liceul cu Program Sportiv Suceava, profesor coordonator Maria Ursul, Premiul al III-lea – Mario Gabriel Măcărescu – Liceul cu Program Sportiv Suceava, profesor coordonator Maria Ursul.

Geografie: Premiul I – Radu Muntean, Liceul „Regina Maria” Dorohoi, profesor coordonator Gianina Gheorghiță, Premiul al II-lea – Andrei Botezatu, Liceul „Regina Maria” Dorohoi, profesor coordonator Traian Roman, Premiul al III-lea – Gabriela Maria Calancea, Colegiul Național „Eudoxiu Hurmuzachi” Rădăuți, profesor coordonator Luminița Lăzărescu;

Informatică: Premiul I – Marinel Mocanu, Colegiul Economic „Dimitrie Cantemir” Suceava, profesori coordonatori Daniela Foit și Andreea Ramona Chiper, Premiul al II-lea – Alexandrina Moroz, Colegiul Economic „Dimitrie Cantemir” Suceava, profesori coordonatori Andreea Ramona Chiper și Alina Maria Iacoboaia, Premiul al III-lea – Mario Ionuț Macovei, Colegiul Economic „Dimitrie Cantemir” Suceava, profesori coordonatori Andreea Ramona Chiper, Daniela Foit și Alina Maria Iacoboaia;

Ingineria produselor alimentare: Premiul I – Bianca-Dumitrița Balan, Liceul „Dimitrie Cantemir” Darabani, profesor coordonator Adriana Sîrbu, Premiul al II-lea – Maria Magdalena Popovici, Colegiul Tehnic de Industrie Alimentară Suceava, profesor coordonator Melania Radu, Premiul al III-lea – Maia Denisa Perijoc, Colegiul Tehnic de Industrie Alimentară Suceava, profesor coordonator Adriana Ivanasciuc;

Istorie: Premiul I – Laura Cîrstean, Colegiul Național „Eudoxiu Hurmuzachi” Rădăuți, profesor coordonator Nicoleta Mitrofan, Premiul al II-lea – Vasile Chetroi, Colegiul Național „Nicu Gane” Fălticeni, profesor coordonator Irina Zaharia, Premiul al III-lea – Magda Butnaru, Colegiul Național „Petru Rareș” Suceava, profesor coordonator Antonela Glaser;

Kinetoterapie și motricitate specială: Premiul I – Ana-Maria Orhean, Colegiul „Alexandru cel Bun” Gura Humorului, profesor coordonator Crina Ailenei, Premiul al II-lea  – Gabriela Botezat, Colegiul „Alexandru cel Bun” Gura Humorului, profesor coordonator Crina Ailenei, Premiul al III-lea –  Antonie Pricob, Colegiul Tehnic „Ion Creangă” Târgu Neamț, profesor coordonator Silvia Apetrei;

Limba și literatura franceză: Premiul I – Gabriela Anastasia Florescu, Colegiul Național „Petru Rareș” Suceava, profesori coordonatori Laurica Ciurari și Cristina Lucaci, Premiul al II-lea – Sarah Miron, Colegiul Economic „Dimitrie Cantemir” Suceava, profesor coordonator Irina Natalia Daniela Maxim, Premiul al III-lea – Ilinca Sobețchi, Colegiul Național „Nicu Gane” Fălticeni, profesor coordonator Liliana Rădulescu;

Limba și literatura italiană: Premiul I – Rebeca Maria Roșca, Colegiul Economic „Dimitrie Cantemir” Suceava, profesor coordonator Irina Natalia Daniela Maxim, Premiul al II-lea – Denise Bolohan, Liceul Teoretic „Filadelfia” Suceava, profesor coordonator Oana Crudu, Premiul al III-lea – Giulia Țebrean, Colegiul de Artă „Ciprian Porumbescu” Suceava, profesor coordonator Irina Ciobotaru;

Măsurări tehnice: Premiul I – Florin Alexandru Petrariu, Colegiul Tehnic „Petru Mușat” Suceava, profesor coordonator Gabriela Vieriu, Premiul al II-lea – Luchas Diego Burdujoc, Colegiul Tehnic „Samuil Isopescu” Suceava, profesori coordonatori Ionuț Nestor și Cristina Grosu, Premiul al III-lea – Elena Lupu, Liceul „Ștefan Procopiu” Vaslui, profesori coordonatori Mariana Bacoșcă-Bică și Ioan Gosav.

Pedagogie: Premiul I – Maria Șurubariu, Liceul Pedagogic „Nicolae Iorga” Botoșani, profesor coordonator Diana Aghiorghiesei, Premiul al II-lea – Ana Șurubariu, Liceul Pedagogic „Nicolae Iorga” Botoșani, profesor coordonator Diana Aghiorghiesei, Premiul al III-lea – Mihaela Alexandra Pușcașu, Liceul Tehnologic „Iorgu Vârnav Liteanu” Liteni, profesor coordonator Briana Belciug;

Psihologie: Premiul I – Rebeca Elena Atănăsoae, Liceul Pedagogic „Nicolae Iorga” Botoșani, profesor coordonator Diana Aghiorghiesei, Premiul al II-lea – Lidia Daniela Guriță, Liceul Tehnologic „Mihai Eminescu” Dumbrăveni, profesor coordonator Cipriana Bucur, Premiul al III-lea – Sabina Andriescu, Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Sf. Ioan Iacob” Dorohoi;

Sisteme electrice și energetice: Premiul I – Samuel Budeanu,  Colegiul Tehnic „Gheorghe Asachi” Botoșani, profesori coordonatori Dănuț Hăilă și Vasile Măniga, Premiul al II-lea – Daniel Ciocan, Colegiul Tehnic „Petru Mușat” Suceava, profesor coordonator Gabriela Vieriu, Premiul al III-lea – Tudor Gheață, Colegiul Tehnic „Samuil Isopescu” Suceava, profesor coordonator Cristina Hapenciuc.

Etapa pentru elevii clasei a XI-a a acestei ediții a Concursului interjudețean pentru liceeni ”Student pentru o zi” se va desfășura pe 11 mai a.c., iar echipele se pot înscrie până pe 26 aprilie, urmând instrucțiunile și informațiile disponibile pe site-ul concursului: https://1zi.usv.ro/. (O. N.)

Vezi si

Gheorghe Șoldan: Suceava are nevoie de un primar precum Vasile Rîmbu

Deputatul Gheorghe Șoldan, candidatul PSD la conducerea Consiliului Județean Suceava, și Vasile Rîmbu, candidatul social-democraților …