Monday , January 30 2023

GERMANIA, CAMPIOANA MONDIALA: 1-0 cu Argentina

germania

Germania a castigat editia 2014 a Cupei Mondiale dupa ce a invins in marea finala reprezentativa Argentinei, scor 1-0.

gotzeUnicul gol al finalei de la Rio de Janeiro a fost marcat de Mario Gotze, in minutul 113, in a doua repriza de prelungiri.

Intalnirea de pe Maracana a pus fata in fata doua echipe care veneau dupa partide mult diferite. Daca nemtii au spulberat gazda Brazilia, sud-americanii s-au chinuit teribil cu Olanda, calificandu-se dupa penaltiuri.

Finala a inceput si a continuat intr-o maniera echilibrata, putini fiind cei care au incercat sa riste.

Germania şi Argentina sunt la a treia finală de CM. Argentina s-a impus cu 3-2 în 1986, în Mexic, iar Germania a câştigat în 1990, în Italia, cu 1-0.

Prognoza meteo până pe 12 februarie, pe regiuni. Gerul ne ocolește, vom avea lapoviță și ninsori

Vremea începe să se încălzească, apoi se face din nou frig, potrivit prognozei ANM pentru …