Alte stiri
Regele Charles și-a amânat vizita în Franţa din cauza protestelor violente privind reforma pensionării
acum 6 days
Guvernul ia în calcul amânarea alegerilor locale pentru luna septembrie 2020 din cauza pandemiei de coronavirus au declarat pentru G4Media.ro surse din conducerea PNL.
Potrivit acestora, premierul Ludovic Orban a avut marți o videoconferință cu președinții organizațiilor județene ale PNL pentru a-i consulta în privința amânării scrutinului.
”Toată lumea a fost clar în favoarea amânării alegerilor. S-a discutat despre luna septembrie, dar nu a fost încă luată o decizie”, au explicat sursele citate pentru G4Media.ro.
Săptămâna trecută, Autoritatea Electorală Permanentă a avertizat, într-o scrisoare transmisă atât președintelui României, Klaus Iohannis, cât și premierului Ludovic Orban, dar și președinților celor două camere ale Parlamentului, că, în contextul epidemiei de COVID-19, „organizarea la termen a alegerilor locale a devenit o misiune cvasi-imposibilă, iar asupra datei alegerilor parlamentare, care ar trebui să aibă loc la finalul anului, planează un grad mare de incertitudine”.
Tags alegeri amanare G4Media locale septembrie
„Statul român ne cere, ni s-a spus. Avem această problemă a RCA-urilor. Miza Poștei nu …