Viitorul Liteni s-a calificat în turul II al Cupei României

In faza inaugurală a competiției, echipa condusă de Demis Maranda a trecut pe teren propriu, de divizionara a treia CSM Pașcani, cu scorul de 3-0. Viitorul și-a asigurat calificarea prin golurile marcate de Cristescu, Tomescu și Maftei.Bucovina Rădăuți, Sănătatea Darabani și CSM Roman sunt posibilii adversari ai formației din Liteni în turul următor al Cupei României, programat pe 15 augustCupa. Liteni - Pascani-min

Viitorul Liteni s-a calificat în turul II al Cupei României, după ce a trecut miercuri, pe stadionul “Ion Pintilescu”, de divizionara a treia CSM Pașcani, cu scorul de 3-0 (2-0), într-un meci contând pentru faza inaugurală a competiției.

Trupa condusă de Demis Maranda a deschis scorul în minutul 36, prin Cristescu, care a marcat după o respingere în lateral a portarului adversar. Revenit în această vară în țară, Tomescu a dublat avantajul gazdelor în minutul 38, după ce a finalizat din șase metri o centrare venită de pe partea dreaptă. Viitorul a scăpat de orice emoție în privința calificării în minutul 57, când Maftei a stabilit scorul final la 3-0 în urma unei acțiuni personale.

Viitorul Liteni: G. Niga – D. Cristescu, Velescu, Duțică, Leuciuc – Maftei, Corban, A. Duman, A. Apostol – Rîșcu, Tomescu. Antrenor: Demis Maranda. Pe parcursul meciului au mai intrat: Lucaciu, Bijec și Vîrvărei.

“Am avut o posesie foarte bună, s-au cunoscut relațiile de joc, dar am ratat cât pentru trei meciuri. Mă bucur pentru calificare și pentru faptul că a venit foarte multă lume la un meci disputat în timpul săptămânii. Țin să mulțumesc pe această cale domnului primar, domnului viceprimar și președintelului Consiliului de Administrație pentru eforturile făcute pentru organizarea meciului. Acum, dacă tot suntem în competiție, dansăm mai departe. Așteptăm următorul adversar”, a spus antrenorul Demis Maranda.

CS Mihail Kogălniceanu (CT) – Agricola Borcea (CL) 1-3

Mostiștea Ulmu (CL) – CSM Oltenița (CL) 2-2 (6-7, d.p)

Unirea Cristuru Secuiesc (HR) – AFC Odorheiu Secuiesc (HR) 4-3

Precizia Săcele (BV) – CS Păulești (PH) 0-0 (6-5, d.p.)

U Craiova (DJ) – Internațional Bălești (GJ) 3-0

Croația Clocotici (CS) – Nuova Mama Mia Becicherecu Mic (TM) 3-0

Voința Lanuri (BZ) – CSM Râmnicu Sărat (BZ) (aseară)

Unirea Bascov (AG) – Atletic Bradu (AG) (aseară)

Fortuna Becicherecu Mic (TM) – ACS Ghiroda (TM) (aseară)

Faza a doua a Cupei României este programată pe 15 august și va reuni la start cele 34 de echipe calificate din faza întâi și 22 de echipe din Liga a III-a. Bucovina Rădăuți, Să­nătatea Darabani și CSM Roman sunt posibilii adversari ai Viitorului Li­teni.  Foresta va intra în competiție abia în turul III, programat pe 29 august. (Dănuț CHIDOVEȚ)

Bucovina Rădăuți rămâne neînvinsă în play-off-ul Ligii a III-a

În etapa a IV-a, echipa antrenată de Ovidiu Murariu a remizat, scor 0-0, pe terenul …