Viitorul castiga Supercupa Romaniei, 1-0 cu CFR Cluj

Viitorul a castigat Supercupa Romaniei la capatul unui meci disputat in fata campioanei CFR Cluj.

Echipa lui Hagi s-a impus cu scorul de 1-0, unicul gol fiind marcat de Artean cu un sut fabulos, de la aproape 30 de metri.

Partida disputata pe stadionul “Ilie Oana”, din Ploiesti, a adunat in tribune peste sapte mii de spectatori, iar acestia au vazut un meci agreabil.

CFR Cluj a avut cea mai mare ocazie din prima repriza, chiar inainte de pauza Djokovic si Omrani punandu-l la grea incercare pe Tordai, iar dupa reluarea jocului Viitorul a solicitat penalti la un hent al lui Bordeianu.

Unicul gol a fost marcat pe final, in minutul 85, de Artean, acesta prinzand un sut de zile mari, fara preluare, de la aproape 30 de metri.

Ardelenii puteau egala in prelungiri, insa balonul trimis foarte bine de Deac a lovit bara si a ajuns in bratele lui Tordai.

Viitorul lui Hagi castiga al treilea trofeu din istorie, echipa dobrogeana avand acum palmaresul complet, cu titlu, cupa si supercupa.