VIDEO. Cursa de vis a lui David Popovici, răsplătită cu aur mondial

La doar 17 ani, David Popovici a reușit o cursă de de pe altă planetă la Budapesta, la Campionatul Mondial de seniori, adjudecându-și medalia de aur. David a reuşit timpul de 1:43.21, record mondial la juniori, la doar 17 ani. El este, de asemenea, primul înotător din România care reuşeste această performanţă la masculin.

David a înotat magistral cursa de 200 m, a fost al doilea două lungimi de bazin, dar finalul a fost unul spectaculos. El a câștigat detașat, la peste o secundă, în fața sud-coreeanului Sunwoo Hwang și britanicului Tom Dean, marele favorit al cursei.

David Popovici a terminat cursa spectaculos, la peste o lungime de sud-coreeanul Sunwoo Hwang.

Iată înregistrarea integrală a cursei la capătul căreia David Popovici a devenit campion mondial, cu precizarea că această realizare de excepție nu a fost transmisă în direct în România: