Victorie cu emotii pentru Universitatea

N echipa sucevean\ a c=[tigat la limit\, scor 27-26 (12-12), duelul moldav cu {tiin]a Bac\u n trupa lui Leonard Bibirig a condus la jum\tatea reprizei secunde la o diferen]\ de cinci goluri, dar s-a v\zut egalat\ `n minutul 51 n Chiru], Dediu [i Adomnic\i au fost cei mai buni marcatori ai “studen]ilor” `n partida de duminic\ n Universitatea ocupa locul 4 `n clasamentul Ligii Na]ionale la finalul etapei a IV-a

Universitatea s-a impus la limit\, scor 27-26, `n meciul disputat duminic\ sear\, pe teren propriu, `n compania forma]iei {tiin]a Bac\u, `n epilogul etapei a IV-a din cadrul Ligii Na]ionale.
Venit\ la Suceava cu orgoliul r\nit, dup\ cele doua `nfr=ngeri suferite `n debutul campionatului, echipa b\c\uan\ a `nceput extrem de t\ios jocul, reu[ind s\ conduc\ la dou\ goluri `n minutul 7, scor 3-5. De[i a fost sanc]ionat\ cu trei arunc\ri de la 7 metri `n primele zece minute de joc, trupa lui Leonard Bibirig a echilibrat treptat disputa, egal=nd situa]ia de pe tabela de marcaj la jum\tate primei reprize, scor 7-7. Deranja]i de ap\rare agresiv\ a oaspe]ilor [i de forma de zile mari a lui Moskalenko, marcator a 10 goluri `n partida de duminic\, “studen]ii” s-au v\zut nevoi]i s\ se mul]umeasc\ cu un rezultat de egalitate la pauz\, scor 12-12.
Forma]ia sucevean\ avea s\ m\reasc\ tura]ia odat\ cu debutul reprizei secunde, iar pe fondul `ncuraj\rilor frenetice venite din tribune s-a distan]at la cinci goluri `n doar 13 minute de joc, scor 21-16. “Alb-alba[trii” [i-au pierdut repede concentrarea, fapt ce le-a permis oaspe]ilor s\ restabileasc\ egalitatea `n minutul 51, scor 23-23. ~ncepute de la scorul de 27-25 `n favoarea gazdelor, ultimele trei minute ale jocului s-au disputat cu sufletul la gur\, {tiin]a reu[ind s\ se aproprie la un singur gol cu 90 de secunde `nainte de fluierul final, `n urma unei arunc\ri de la 7 metri.
La scorul de 27-26, antrenorul Leonard Bibirig a cerut time-out [i cronometrul tabelei de marcaj din sala LPS s-a oprit la 59 de minute [i 15 secunde. A urmat un minut de indica]ii `n ambele tabere, dup\ care “studen]ii” au revenit `n teren av=nd atacul [i un juc\tor `n minus dup\ eliminarea lui Gavriloaia. Sucevenii au aruncat `ns\ peste poart\ [i oaspe]ii aveau [ansa egal\rii. Cu zece secunde r\mase din joc, mingea a ajuns la Dospinescu, dar fostul component al Universit\]ii a nimerit doar bara [i cele dou\ puncte au plecat `n contul sucevenilor.
Universitatea Suceava: Pralea, Andrei – Chiru] (6 goluri), Dediu (5 goluri), Adomnic\i (4 – goluri), Gavriloaia (3 – goluri), Ciubotariu (3 – goluri), Bursuc (2 – goluri), Ilie[ (2 goluri), Pancu (un gol), Acatrinei ( un gol), Zvanciuc, {old\nescu, }u]u, Mitrea, {erban;
{tiin]a Bac\u: Tevzadze, Tama[ – Moskalenko (10 goluri), Rotaru(6 goluri), Ghi]\ (3 goluri), Dospinescu (3 goluri), Gurkovskiy (2 goluri), Bujor (un gol), Dinescu ( un gol), Manea, Iancu, P\unic\, Sipos, Grieze, T\r`t\, Cadar;

N Bibirig: “Dac\ eram mai aten]i c=nd conduceam la cinci goluri, nu am fi avut emo]ii pe final”

~n ciuda victoriei ob]inute `n fata celor de la {tiin]a Bac\u, antrenorul Leonard Bibirig nu s-a declarat mul]umit pe deplin de evolu]ia handbali[tilor suceveni, care, `n opinia sa, nu au [tiut s\ gestioneze avantajul de cinci goluri luat la jum\tatea reprizei secunde [i astfel au avut emo]ii pe finalul jocului. “Este o victorie muncit\, contra unui adversar foarte bun. Bac\ul a venit dup\ dou\ `nfr=ngeri `n deplasare, [i asemenea unui om care se `neac\, `ncerc\ s\ se prind\ de primul par. Dac\ eram mai aten]i c=nd conduceam la cinci goluri, nu am fi avut emo]ii pe final. Felicit juc\torii, dar trebuie s\ remediem problemele pe care le-am avut `n acest joc. Nu a fost un meci a[a cum obi[nuiam s\ facem pe teren propriu”, a spus Leonard Bibirig la conferin]a de pres\ din finalul meciului.

N Armanu: “Doar 2-3 inexactit\]i au f\cut s\ plec\m f\r\ niciun punct de la Suceava”

De partea cealalt\, tehnicianul {tiin]ei Bac\u, Gabriel Armanu s-a ar\tat satisf\cut de evolu]ia elevilor s\i, preciz=nd c\, f\r\ c=teva gre[eli individuale, oaspe]ii ar fi putut pleca cu dou\ puncte de la Suceava. “A fost un meci antrenant, a[a cum mi-a[ dori s\ v\d c=t mai multe `n Liga Na]ional\. Jucatorii mei au dat un exemplu de d\ruire [i doar 2-3 inexactit\]i au f\cut s\ plec\m f\r\ niciun punct de la Suceava. Puteam s\ c=[tig\m, dar la fel de bine puteam s\ [i suferim o `nfr=ngere la diferen]\ mare. La vestiare le-am spus juc\torilor c\, dup\ meci, trebuie s\ se uite `n oglind\ [i s\ spun\ c\ au dat totul pentru victorie”, a spus Gabriel Armanu, preciz=nd c\ Universitatea este “echipa momentului `n handbalul romanesc”.
~n urma victoriei de duminic\, Universitatea se afl\ pe locul 4 `n clasamentul Ligii Na]ionale, urm=nd ca `n etapa viitoare s\ evolueze `mpotriva forma]iei Dinamo Bra[ov, `ntr-un meci programat s=mb\t\ 2 octombrie, la Sf=ntu Gheorghe. (D\nu] CHIDOVE})