Victor Hanescu, implicat intr-un scandal la Wimbledon: e acuzat ca a trisat

hanescu

Victor Hanescu este implicat intr-un nou scandal la Wimbledon, la patru ani distanta dupa ce a fost amendat pentru ca i-a taxat pe spectatorii care l-au jignit.

Cehul Tomas Berdych l-a acuzat pe jucatorul roman ca a fost lipsit de fair play si a trisat in timpul meciului disputat luni in primul tur de la Wimbledon.

Potrivit spuselor lui Berdych, Hanescu l-a mintit pe arbitru si a reusit sa-l influenteze sa ia o decizie eronata.

“In timpul meciului a fost un punct in care arbitrul l-a intrebat pe adversarul meu daca a atins mingea. El a raspuns ca nu, desi a fost evident pentru toata lumea ca a atins-o”, a spus Berdych, citat de presa elvetiana.

In cele din urma, Berdych l-a invins pe Hanescu in patru seturi, scor 6-7 (5), 6-1, 6-4, 6-3.

In 2010, Victor Hanescu a fost amendat cu 15.000 de dolari de organizatorii de la Wimbledon pentru “comportament nesportiv” si “lipsa de combativitate” dupa ce a scuipat in directia unor spectatori de la Wimbledon.

La acea vreme, Hanescu a spus ca a fost jignit in permanenta de acei spectatori.

Pugilista suceveană Lăcrimioara Perijoc s-a calificat în sferturi la Europenele de la Belgrad

Pugilista suceveană Lăcrimioara Perijoc s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatelor Europene de box …