Sunday , April 28 2024

Universitatea Suceava s-a calificat `n sferturile de finala ale Cupei Challenge

Echipa sucevean\ a ajuns `n sferturile competi]iei europene, chiar dac\ a pierdut s=mb\t\, la o diferen]\ de doar trei goluri, scor 28-31 (13-10), pe terenul forma]iei croate RK Bjelovar, `n man[a secund\ a optimilor de final\ n `n meciul tur, Universitatea c=[tigase pe teren propriu, `n fa]a croa]ilor, la o diferen]\ de 11 goluri

Universitatea Suceava s-a calificat `n sferturile de final\ ale Cupei Challenge la handbal masculin, chiar dac\ a pierdut s=mb\t\, la o diferen]a de doar trei goluri, scor 28-31, pe terenul forma]iei croate RK Bjelovar, `n man[a secund\ a optimilor de final\ ale competi]iei.
Deplasat\ `n fieful croa]ilor de la ad\postul avantajului de 11 goluri luat dup\ meciul tur, trupa preg\tit\ de Leonard Bibirig a reu[it s\ ]in\ `n fr=u elanul gazdelor `nc\ din startul jocului, astfel c\, dup\ un prim sfert de or\ `n care cele dou\ forma]ii au mers cap la cap, tabela de marcaj indica egalitate, scor 5-5. ~n ciuda vacarmului creat de cei 1.000 de fani croa]i prezen]i `n tribunele s\lii din Bjelovar, “studen]ii” nu au cedat presiunii, [i-au purtat atacurile la limita pasivului [i au p\strat echilibrul p=n\ la scorul de 9-9. Profit=nd de lipsa de solu]ii din tab\ra gazdelor, nerezolvat\ nici m\car prin intermediul time-outului, Universitatea s-a desprins pe tabel\ `n ultimele [apte minute ale primei reprize, c=nd Petrea, Ro[u, {chroeder [i }u]u au asigurat grup\rii sucevene au avantaj de trei goluri la pauz\, scor 13-10.
Repriza secund\ a `nceput dup\ aceia[i partitur\, cu o forma]ie oaspete pragmatic\ care [i-a p\strat ecartul luat la pauz\ p=n\ `n minutul 40, c=nd Amih\esei marca pentru scorul 20-17. ~n ciuda paradelor bifate de Andrei, echipa sucevean\ a sl\bit ritmul odat\ cu intrarea `n minutul 50, c=nd “studen]ii” au irosit au atac, croa]ii au `nscris la faza urm\toare [i au restabilit astfel egalitatea la scorul de 23-23. ~mpins\ de la spate de entuziasmul publicului, gruparea din Bjelovar a preluat conducerea `n ultimele [apte minute ale `nt=lnirii, c=nd a profitat [i de o scurta perioad\ de superioritate numeric\ `n teren [i s-a impus `n final cu scorul de 31-28. Avea s\ fie `ns\ doar o victorie de palmares pentru croa]i, Universitatea ob]in=nd biletele pentru sferturi cu un avantaj de opt goluri per ansamblul celor dou\ man[e jucate `n compania celor din Bjelovar, scor general 55-47.
“Juc\torii nostrii s-au luptat extraordinar [i am reu[it s\ elimin\m poate cel mai puternic adversar pe care `l puteam `nt=lni `n aceast\ faza a Cupei Challenge”, a declarat, la conferin]a de pres\ de la finalul jocului din Croa]ia, managerul “studen]ilor”, Petru Ghervan.
~n sferturile de final\ ale Cupei Challenge s-au mai calificat forma]iile: Wacker Thun (Elve]ia), Sporting CP (Portugalia), Maccabi “Tyrec” Tel Aviv (Israel), HC Kriens-Luzern (Elve]ia), AC Diomidis Argous (Grecia), RK Maribor Branik (Slovenia). Cea de-a opta echip\ calificat\ urma s\ fie decis\ asear\, `ntre HC Cara[ Severin [i SSV Bozen. ~n prima man[a, gruparea italian\ s-a impus s=mb\t\, `n fa]a b\n\]enilor, cu scorul de 27-19.
Tragerea la sor]i a jocurilor din sferturile de final\ din Cupa Challenge va avea loc m=ine, la sediul Federa]iei Europene de Handbal de la Viena. Meciurile acestei faze a competi]iei vor avea loc `ntr-o dubl\ man[\, programata pe 17/18 [i 24/25 martie. (D\nu] CHIDOVE})

FCSB e noua campioană a României la fotbal

Un singur punct mai avea nevoie FCSB, în meciul de sâmbătă seara cu Farul Constanța, …