Monday , May 13 2024

Universitatea II ram=ne in fotoliul de lider al seriei

N `n etapa de s=mb\t\, handbali[tii preg\ti]i de R\zvan Bernicu s-au impus, pe teren propriu, cu scorul de 34-33 (13-15), `n fa]a celor de la {tiin]a II Bac\u

Universitatea II Suceava [i-a p\strat fotoliul de lider `n prima serie a Diviziei A1 la handbal masculin, dup\ ce s-a impus, cu scorul 34-33 (13-15), `n fa]a celor de la {tiin]a II Bac\u, `ntr-un meci desf\[urat, s=mb\t\, `n sala LPS [i care a contat pentru etapa a XVII-a din actualul sezon.
Revenit\ pe teren dup\ o pauz\ de dou\ s\pt\m=ni, trupa condus\ de R\zvan Bernicu a condus ostilit\]ile `n primul sfert de or\ al jocului, c=nd s-a distan]at [i la patru goluri pe tabela de marcaj, scor 10-6. Gazdele au redus `ns\ treptat tura]ia motoarelor, fiind mai `nt=i egalate `n minutul 26, scor 13-13, pentru ca p=n\ la pauz\ b\c\uanii s\ treac\ `n avantaj, scor 13-15.
Cu o extrem\ Alin Ro[u `n mare poft\ de gol, forma]ia sucevean\ a r\sturnat situa]ia de pe tabel\ odat\ cu startul reprizei secunde. Astfel, “studen]ii” au restabilit egalitatea `n minutul 39, pentru ca, p=n\ la intrarea `n ultimele cinci minute ale `nt=lnirii s\ se distan]eze la scorul 32-27. Spre sf=r[itul meciului, antrenorul Razvan Bernicu a preferat s\ ruleze `ntreg lotul de juc\tori avut la dispozi]ie, context `n care, oaspe]ii s-au apropiat p=n\ la fluierul final la o singur\ reu[it\,scor 34-33, inutil `ns\ pentru a deturna soarta celor dou\ puncte.
Reu[itele echipei sucevene au fost semnate de: Ro[u (10 goluri), Bahan (6), Dumitra[ (6), Zvanciuc (4), T=rzioru (2), Vele (2), }ig\na[u (2), To[a (1) [i Burlacu (1).
La finalul meciului, tehnicianul R\zvan Bernicu a precizat c\ Universitatea II are toate [ansele s\ c=[tige `nt=lnirea cu {tiin]a II Bac\u la “masa verde”, av=nd `n vedere c\ oaspe]ii de s=mb\t\ au folosit din nou mai mul]i juc\tori sub v=rsta impus\ de regulament. “Nu ne-a interesat neap\rat rezultatul [i nici dac\ acesta va fi decis la masa verde. Importat este c\ am f\cut un meci bun. Puteam c=[tiga [i la o diferen]\ mai mare, dac\ eram ceva mai aten]i pe final, atunci c=nd s-a v\zut poate [i lipsa noastr\ de experien]a”, a spus R\zvan Bernicu, dup\ cel de-al zecelea succes `nregistrat de echipa sa `n actualul sezon.
~n celelalte dou\ jocuri ale rundei de s=mb\t\, Politehnica Ia[i a c=[tigat, cu scorul de 25-21, `n fa]a celor de la CSM Foc[ani, `n timp ce HC Vaslui a surclasat, cu scorul de 40-24, pe LPS Piatra Neam].
~n runda urm\toare, Universitatea II Suceava se va deplasa, s=mb\t\, `n fieful coda[ei LPS Piatra Neam]. (D\nu] CHIDOVE})

VIDEO. FCSB a primit trofeul de campioană pe Arena Națională, după 9 ani

FCSB a sărbătorit, sâmbătă, pe Arena Națională, după meciul pierdut cu CFR Cluj (0-1), primul …