Universitatea II, invingatoare la Focsani

N echipa sucevean\ s-a impus pe terenul vr=ncenilor, cu scorul de 30-29, `ntr-un meci cont=nd pentru etapa a XII-a din cadrul Diviziei A la handbal masculin.

Universitatea II a `nregistrat s=mb\t\ a treia victorie consecutiv\ `n campionat, dup\ ce s-a impus, cu scorul de 30-29, pe terenul grup\rii CSM Foc[ani, `ntr-un meci cont=nd pentru etapa a XII-a din cadrul Diviziei A la handbal masculin.
Luat\ prin surprindere de ap\rarea avansat\ a gazdelor, echipa sucevean\ s-a v\zut condus\ `n permanen]\ pe parcursul primei reprize, gazdele intr=nd la pauz\ cu un avans de trei goluri pe tabela de marcaj, scor 18-15.
Ajutat\ de interven]iile portarului Clo[ca, gruparea foc[\nean\ a r\mas la timona jocului p=na la intrarea `n ultimele zece minute ale meciului, c=nd “studen]ii” lui R\zvan Bernicu au restabilit egalitatea la scorul de 25-25.
Din acest moment, cele dou\ echipe au mers cap la cap p=n\ la scorul de 28-28, dup\ care handbali[tii suceveni au preluat conducerea [i nu au mai cedat-o p=n\ la fluierul final, `n ciuda ocaziilor pe care gazdele [i le-au creat `n ultimele secven]e ale confrunt\rii.
CSM Foc[ani: Rusu, Clo[c\ – Maftei (7 goluri), Costache (7), Stan (4), Popa (3), Negrea (3), Nea]\ (3), Gheorghe (2), Manole, Stancu, Voicu.
Universitatea II Suceava: Spiridon, Dr\ghici – Ro[u (11 goluri), Acatrinei (6), }u]u (5), Zvanciuc (3), Dumitra[ (2), }ig\na[ (2), Negru (1), T`rzioru, {erban, Bahan, Zmeu, Vele.
~n celelalte dou\ jocuri ale etapei de s=mb\t\, Universitatea Gala]i a c=[tigat `n fa]a liderului HC Vaslui, cu scorul de 28-24, `n timp ce {tiin]a II Bac\u s-a impus, cu scorul de 41-24, pe terenul celor de la LPS Piatra Neam].
Ajuns\ la un singur punct de primul loc, echipa sucevean\ va primi, s=mb\t\ `n sala LPS, vizita grup\rii Universitatea Gala]i. (D\nu] CHIDOVE})

Pugilista suceveană Lăcrimioara Perijoc s-a calificat în sferturi la Europenele de la Belgrad

Pugilista suceveană Lăcrimioara Perijoc s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatelor Europene de box …