Sunday , April 28 2024

Universitatea castiga la Targu Jiu si bifeaza prima victorie in noul sezon al Ligii Nationale

Echipa sucevean\ s-a impus `n fieful Pandurilor, cu scorul de 27-26, `ntr-un meci cont=nd pentru etapa a III-a u afla]i la primul joc sub comanda antrenorului R\zvan Bernicu, “studen]ii” [i-au asigurat victoria `n ultimele zece minute de joc, c=nd s-au desprins decisiv pe tabela de marcaj u Gavriloaia [i Acatrinei, ambii cu c=te 5 goluri, au fost cei mai buni marcatori din tab\ra sucevean\ u `n urma acestei victorii, Universitatea a urcat pe locul 8 `n clasamentul Ligii Na]ionale

Universitatea Suceava a `nregistrat prima victorie `n noul sezon al Ligii Na]ionale de handbal masculin, dup\ ce s-a impus s=mb\t\ sear\, cu scorul de 27-26, pe terenul celor de la Pandurii T=rgu Jiu.
Afla]i la primul meci cu R\zvan Bernicu `n postura de antrenor principal, “studen]ii” au `nceput cu trac `nt=lnirea din Gorj, gazdele reu[ind s\ distan]eze `n primele trei minute de la fluierul de start la scorul de 3-0. Profit=nd [i de cele dou\ elimin\ri temporare dictate simultan `n tab\ra gorjean\ de c\tre brigada de arbitri Din/Dinu, oaspe]ii au r\sturnat situa]ia de pe tabela de marcaj `n minutul 10, c=nd au preluat conducerea cu scorul de 5-4. ~n urm\torul sfert de or\, cele dou\ combatante au mers cap la cap, Pandurii reu[ind s\ se desprind\ la doua goluri `n minutul 24, scor 12-10. Finalul primei reprize a apar]inut `ns\ echipei sucevene, care a beneficiat de o nou\ superioritate numeric\ [i a intrat la pauza `n avantaj, scor 15-14.
Partea secund\ a debutat cu o perioad\ `n care cele dou\ ap\r\ri [i-au f\cut din plin datoria, primul gol venind abia `n minutul 36, c=nd Acatrinei, autor a cinci reu[ite `n partida de s=mbat\, a dus scorul la 16-14 `n favoarea Universit\]ii. Trupa pregatit\ de Liviu Andrie[ a preluat conducerea `n minutul 41, la scorul de 18-17, `ns\ handbali[tii suceveni au replicat furibund printr-o serie de trei goluri consecutive [i [i-au ref\cut ecartul la scorul de 20-18. Giotoiu a restabit `ns\ prompt ega-litatea [i cele dou\ forma]ii intrau `n ultimele zece minute um\r la um\r, scor 21-21. Ajuta]i dintre buturi de evolu]ia lui {elaru, care a parat printre altele [i trei arunc\ri de la 7 metri, “studen]ii” [i-au asigurat victoria pe finalul meciului, c=nd s-au desprins la trei lungimi pe tabel\, scor 27-24. ~n ultimele dou\ minute Giotoiu [i Apolzan au redus diferen]a la un singur gol, tardiv `ns\ pentru a mai schimba destina]ia celor dou\ puncte. Scor final 27-26 [i Universitatea prime[te o mare infuzie de moral `n perspectiva etapelor urm\toare.
Pandurii T=rgu Jiu: Jelovcan, R\dulescu, Motoi – Apolzan (6 goluri), Giotoiu (5), A[oltanei (4), {andru (4), Ilie[ (2), Maziliu (2), Mledenciu (2), Dragnea (1), V. Popescu, C\r\gui, Enache, A. Popescu. Antrenor: Liviu Andrie[. Universitatea Suceava: {elaru, St\nescu – Acatrinei (5 goluri), Gavriloaia (5), C=ntec (3), Chiru] (3), Mitrea (3), Bursuc (2), }u]u (2), Ro[u (1), Petrea (1), Amih\esi (1), {old\nescu (1), Starikov, Sandu. Antrenor: R\zvan Bernicu.
CSM Ploie[ti – {tiin]a Bac\u (ast\zi)
Aflat\ pe locul 8 `n clasamentul la zi al Ligii Na]ionale, Universitatea va primi `n runda viitoare vizita celor de la CSM Ploie[ti, `ntr-un meci programat s=mb\t\ dup\-amiaz\, `n sala LPS. (D\nu] CHIDOVE})

FCSB e noua campioană a României la fotbal

Un singur punct mai avea nevoie FCSB, în meciul de sâmbătă seara cu Farul Constanța, …