Universitatea a ramas liderul Ligii Nationale

N echipa sucevean\ s-a impus ieri, pe teren prorpiu, cu scorul de 42-30, `n fa]a celor de la CSM Satu Mare, `ntr-un meci cont=nd pentru etapa a dou\ n “alb-alba[trii” [i-au asigurat victoria `nc\ din prima repriz\, intr=nd la pauz\ cu un avantaj de zece goluri n Matei {erban [i Mihu] Pancu au fost cei mai buni marcatori ai “studen]ilor” `n partida disputat\ contra ardelenilor n Universitatea Suceava, Pandurii T=rgu Jiu, HCM Constan]a [i HC Odorhei sunt echipele cu punctaj maxim dup\ primele dou\ runde ale campionatului

Universitatea a r\mas `n fotoliul de lider al Ligii Na]ionale, dup\ ce s-a impus ieri, cu scorul de 42-30, `n fa]a celor de la CSM Satu Mare, `ntr-un meci disputat `n sala LPS din Suceava [i care a contat pentru etapa a doua din noul sezon competi]ional.

Aflat\ la prima partida `n fata propriilor suporteri, trupa preg\tit\ de Leonard Bibirig a avut parte de un debut furibund de meci iar pe fondul paradelor portarului Bogdan Pralea [i-au asigurat un avantaj de cinci goluri `nc\ din primele zece minute ale jocului, scor 6-1. Oaspe]ii au intrat `n joc abia spre jum\tatea primei reprize, reu[ind s\ mai taie din elanul ofensiv al gazdelor [i s\ se men]in\ la cinci goluri `n spatele “studen]ilor” p=n\ `n minutul 20, c=nd scorul indica 11-6 `n favoarea sucevenilor. Ultimele zece minute ale p\r]ii `nt=i au fost dominate categoric de Universitatea, care s-a distan]at treptat pe tabela de marcaj, `ntr=nd la cabine cu un avans confortabil de zece reu[ite, scor 22-12.

De[i, antrenorul Leonard Bibirig a preferat s\ roteasc\ cadrele la pauz\, “alb-alba[trii” nu au stabit ritmul jocului, m\rindu-[i avantajul la 29-16 `n minutul 41, aceasta fiind [i cea mai mare diferen]\ `nregistrat\ `ntre cele dou\ echipe pe tot parcursul `nt=lnirii. Odat\ sc\pa]i de emo]iile victoriei, handbali[tii suceveni au preferat s\ joace ultima parte a reprizei secunde la conservarea rezultatului, astfel c\ `n minutul 50 ecartul gazdelor a ramas la aceia[i cota, scor 31-19. Secven]ele de final s-au disputat cu garda jos, astfel c\ `n ultimele zece minute, cele dou\ forma]ii [i-au `mp\r]it por]ia de goluri, c=te 11 de fiecare parte [i au `nchis tabela la un categoric 42-30 pentru Universitatea.

Pentru Universitatea au evoluat: Pralea, Andrei, Dr\ghici, {erban – 6 goluri, Pancu – 5, Mitrea – 4, Ciubotariu – 4, Dediu – 4, Acatrinei – 4, Chiru] – 3, }u]u – 3, Adomnic\i – 3, Ilie[ – 2, Gavriloaia 2, Bursuc – 1, {old\nescu – 1.

CSM Oradea – Pandurii Tg. Jiu                    27-36

~n runda viitoare, Universitatea se va deplasa pe terenul celor de la Pandurii T=rgu Jiu, una dintre pretendentele la titlul de campioan\, pentru un meci programat sambata, 11 septembrie. (D\nu] CHIDOVE})

Patru arbitri români vor oficia la EURO 2024, în frunte cu Istvan Kovacs

Patru arbitri români, în frunte cu Istvan Kovacs, vor oficia la Campionatul European de fotbal …