Universitatea a castigat cu mari emotii restanta cu CSM Bucuresti

Echipa suceveana s-a impus asear\, pe terenul bucure[tenilor, cu scorul de 28-27 (15-16), `ntr-un meci restant din cadrul etapei a XX-a a Ligii Na]ionale de handbal masculin n “studen]ii” [i-au asigurat victoria `n extremis, gra]ie unui gol semnat de M\d\lin }u]u (foto), cu c=teva secunde `nainte de fluierul final n `n urma acestui succes, Universitatea [i-a consolidat locul al treilea `n clasament

Universitatea Suceava [i-a consolidat locul de pe podiumul, Ligii Na]ionale, dup\ ce s-a impus asear\, cu scorul de 28-27, pe terenul forma]iei CSM Bucuresti, `ntr-un meci restant din etapa a XX-a.
Obligate s\ c=ptige prin prisma pozi]iilor ocupate `n clasament [i a obiectivelor pentru actualul sezon, cele dou\ combatante au mers um\r la um\r `n primele zece minute de joc, `ncheiate la egalitate, scor 4-4. Echilibrul de pe tabel\ s-a p\strat p=n\ dincolo de jum\tatea primei reprize, c=nd trupa preg\tit\ de Leonard Bibirig s-a desprins pentru prima oar\ la dou\ goluri, scor 10-8, gra]ie unui trasor marca M\d\lin }u]u. Gruparea bucure[teana a replicat `ns\ imediat, iar pe fondul paradelor lui Irimu[ [i a poftei de gol ar\tat\ de R\pciug\, gazdele au r\sturnat situa]ia `n minutul 20, scor 12-10 `n favoarea forma]iei de pe malul D=mbovi]ei. Chiar dac\ “studen]ii” au replicat pe finalul reprizei printr-un hattrick semnat de Acatrinei, pauza avea s\ consemneze un avantaj minim de partea bucure[tenilor, scor 16-15.
Pe fondul jocului dur permis de brigada de arbitri Dordea / Z\ule], gazdele aveau s\-[i m\reasc\ avansul `n primele zece minute ale reprizei secunde, la finalul c\rora tabela de marcaj indica o diferen]\ de trei lungimi `n favoarea celor de la CSM Bucure[ti, scor 21-18. Gruparea antrenat\ de Robert Licu [i-a p\strat ecartul p=n\ la intrarea `n ultimul sfert de or\ de joc, c=nd oaspe]ii au profitat de o scurt\ perioad\ de superioritate numeric\ [i au restabilit egalitatea la scorul 23-23, dup\ o aruncare de la 7 metri transformat\ de Acatrinei.
Mai mult, p=n\ `n minutul 57, Universitatea s-a distan]at la dou\ goluri `n urma unui gol a aceluia[i Acatrinei, care a `nscris de pe extrem\ pentru 26-24 [i a determinat banca gazdelor s\ cear\ timp de odihn\. Mi[carea tactic\ a func]ionat, bucurestenii egal=nd situa]ia la 27-27, printr-o aruncare de la 7 metri dictat\ cu 12 secunde `nainte de final.
“Studen]ii” nu au predat `ns\ armele, au repus repede de la centru, mingea a ajuns la }u]u [i interul sucevenilor a `nscris golul victoriei sub amenin]area ultimului fluier al arbitrilor. Scor final 28-27 [i Universitatea pleac\ din Capital\ cu doua puncte enorme `n lupta pentru ocuparea unui loc de cup\ european\ la sfr=[itul sezonului.
Universitatea: {elaru, Andrei – Acatrinei (7 goluri), }u]u (6), Mitrea (3), {old\nescu (3), Ro[u (3), C=ntec (3), Gavriloaia (2), Amih\esi (1), Schroeder, Besarab, Petrea, Pancu. Antrenor: Leonard Bibirig.