Tragerea la sorți a campionatului mondial de fotbal Qatar 2022. Componența grupelor și programul meciurilor din prima fază

Tragerea la sorți pentru turneul final FIFA World Cup™ Qatar 2022 au avut loc vineri seara la Doha, stabilind componența grupelor turneului ce va avea loc la finele acestui an. Cu ocazia ceremoniei a fost prezentat imnul competiției și mascota evenimentului. Actorul britanic Idris Elba și jurnalista Reshmin Chowdhury au fost prezentatorii evenimentului organizat de FIFA la Doha. Imnul oficial al turneului, denumit Hayya Hayya, a fost interpretat în deschiderea evenimentului de către cântărețul american Trinidad Cardona, nigerianul Davido și vedeta qatareză Aisha. Tot în cadrul ceremoniei a fost prezentată și pe La’eeb, mascota oficială a Cupei Mondiale FIFA 2022™ din acest an.

Președintele FIFA, Giani Infantino, a ținut un discurs înainte de tragerea la sorți, făcând un apel la pace. El a fost urmat la tribuna ceremoniei de șeicul Qatarului, Tamim ben Hamad Al Thani, care a vorbit la rândul său, în fața audienței.

În cadrul ceremoniei a fost adus un omagiu legendelor fotbalului, care au decedat recent. Diego Armando Maradona, Gordon Banks, Gerd Muller sau Paolo Rossi s-au numărat printre cei evocați.

Trofeul Cupei Mondiale a fost adus pe scenă de Didier Deschamps, în calitate de antrenor al campioanei mondiale în exercițiu.

La tragerea la sorți au fost solicitate să ajute câteva nume inportante ale fotbalului mondial, printre care: Lothar Matthaus (campion mondial cu Germania în 1990), Cafu (campion mondial cu Brazilia în 1994), Jay-Jay Okhoca (participant la 3 Campionate Mondiale cu naționala Nigeriei), Tim Cahill (jucător reprezentativ al Australiei), Ali Daei (golgheterul all-time al Iranului cu 109 goluri), Adel Ahmed (jucător reprezentativ din Qatar), Bora Milutinovic (antrenor a 5 naționale diferite la turneele finale ale Campionatului Mondial) și Rabah Madjer (participant la două turnee finale cu Algeria).

Tragerea la sorți a grupelor Campionatului Mondial din Qatar a fost una cu rezultat echilibrat, niciuna din grupe nefiind încadrabilă la categoria „grupa morții”, ca în cazul altor ediții. Organizatorii au comunicat și programul meciurilor din grupe.

Cele mai aprige confruntări în faza grupelor vor avea loc între Spania și Germania, care fac parte din Grupa E, dar și între Franța și Danemarca, în Grupa D.

Ultima echipă calificată în zona Europa va fi stabilită în luna iunie, după ce FIFA a amânat pentru luna iunie meciul Scoţia – Ucraina, al cărei câștigătoare va întâlni, Ţara Galilor, învingătoarea urmând să ajungă la turneul final.

Costa Rica, ocupanta locului 4 în zona Concacaf (America de Sud), va disputa un baraj cu Noua Zeelandă, reprezentanta Oceaniei.

Peru, locul 5 în calificările sud-americane, va juca, în Qatar, în luna iunie, un meci de baraj cu câştigătoarea ultimei faze a calificărilor din Asia, dintre Australia și Emiratele Arabe Unite.