Tenis Melbourne: Halep și Begu merg în sferturi, Cîrstea eliminată

Simona Halep s-a calificat, joi dimineață, în sferturile de finală ale turneului Melbourne Summer Set 1, după ce a trecut în runda secundă de Gabriela Ruse.

6-2, 6-1 este scorul cu care Simona a obținut cea de-a doua victorie din tot atâtea meciuri jucate cu sportiva aflată pe locul 87 în ierarhia WTA.

Doar o oră și 1 minut a durat confruntarea dintre cele două tenismene române.

Mai departe, în sferturile de finala, Simona Halep (locul 20 WTA) o va întâlni pe elvețianca Viktorija Golubic (locul 43 WTA).

Irina Begu a avansat și ea, joi, în sferturile de finală ale turneului Melbourne Summer Set 2.

Sportiva noastră, care în prima rundă a eliminat-o pe principala favorită a turneului, a trecut în turul doi de italianca Jasmine Paolini.

3-6, 6-2, 6-3 este scorul cu care Irina Begu a ajuns în sferturi, acolo unde o va întâlni pe americanca Amanda Anisimova.

Anisimova a eliminat-o în turul doi pe Sorana Cîrstea, cu 6-4, 6-1.

Melbourne Summer Set 2 face parte din categoria WTA 250 și este dotat cu premii în valoare totală de 239.477 de dolari.