Tenis la Melbourne: Irina Begu elimină favorita, Sorana câștigă la zero, merge în turul II și Gabi Ruse

Irina Begu a produs o mare surpriză în cadrul turneului de la Melbourne (Summer Set 2). Sportiva noastră a reușit să o elimine pe principala favorită a competiției, americanca Jessica Pegula, aflată pe locul 18 WTA.

Irina s-a impus în două seturi de mare luptă, scor 7-6 (6), 6-3, la capătul unui meci ce a durat o oră și 45 de minute. Jucătoarea noastră a fost mult mai precisă pe primul serviciu și astfel s-a făcut diferența în această partidă.

În turul 2, jucătoarea noastră o va întâlni pe învingătoarea dintre Jasmine Paolini și Anna Karolina Schmiedlova.

Gabriela Ruse s-a calificat în turul 2 de la Melbourne (Summer Set 1) și o așteaptă pe Simona Halep.

Sportiva noastră a trecut cu 6-3, 6-2 de Arina Rodionova (152 WTA), la capătul unui meci pe care l-a dominat integral.

Partida a durat o oră și opt minute și Gabi a jucat foarte bine, atât la serviciu cât și la retur. În turul secund, Gabriela o va întâlni pe învingătoarea dintre Simona Halep și Destanee Aiava, meci care se dispută miercuri.

Sorana Cîrstea a reușit o victorie superbă în primul meci disputat în 2022.

Sportiva noastră s-a calificat în turul 2 de la Melbourne (Summer Set 2) după ce a învins-o pe rusoaica Varvara Gracheva, scor 6-0, 6-0. Partida a fost câștigată de Sorana în mai puțin de o oră.

În turul 2, Sorana se va duela miercuri cu rusoaica Amanda Anisimova, aflată pe locul 78 în clasamentul WTA.

Jaqueline Cristian a pierdut în turul 1 meciul cu Kaia Kanepi, scor 7-6 (2), 6-7 (9), 2-6, după un meci de bun nivel, cu reveniri din partea româncei. Jaqueline a ratat două mingi de meci.