Friday , March 29 2024

Tenis. Cei patru semifinaliști de la Turneul Campionilor: Djokovic, Ruud, Rublev, Fritz

Vineri seara s-au jucat ultimele meciuri din grupele Turneului Campionilor de la Torino, ce îi reunește pe cei mai buni 8 tenismeni din clasamentul pe acest an. O absență notabilă este chiar cea a liderului ATP, spaniolul de 19 ani Carlos Alcaraz, care ar fi fost la prima sa participare la Turneul Campionilor, dar care este accidentat. Locul său a fost luat de numărul 9 mondial, americanul Taylor Fritz.

Mai întâi Novak Djokovic l-a invins pe Daniil Medvedev după un meci extrem de echilibrat, încheiat cu scorul de 6-3, 6-7 (5), 7-6 (2). Apoi, Andrey Rublev a câștigat întâlnirea cu Stefanos Tsitsipas, scor 3-6, 6-3, 6-2.

Clasamentul final în Grupa Roșie:

Novak Djokovic 3p
Andrey Rublev 2p
Stefanos Tsitsipas 1p
Daniil Medvedev 0p

De remarcat că rusul Daniile Medvedev nu a reușit nicio victorie în grupe.

În semifinalele Turneului Campionilor, Novak Djokovic îl va întâlni pe Taylor Fritz, în timp ce Andrey Rublev se va duela pentru un loc în finală cu Casper Ruud.

Semifinalele se vor disputa sâmbătă, de la ora 15.00, în timp ce finala va avea loc duminică.

LPS Suceava se menține pe podium în Liga Elitelor U14

LPS Suceava a rămas pe podium în Liga Elitelor U14, după ce a câștigat derbyul …