Tecau, infrangere dramatica la Turneul Campionilor

tecau-rojer

Horia Tecau si partenerul sau, olandezul Julien Rojer, au fost invinsi in primul meci disputat in competitia de dublu de la Turneul Campionilor ce are loc in aceste zile la Londra.

Tecau si Rojer, favoritii numarul 5) au pierdut in fata cuplului format din Alexander Peya si Bruno Soares (favoritii numarul 3) in trei seturi, scor 3-6, 6-3, 10-12, la capatul unui joc extrem de echilibrat.

Dupa un prim set mai bun al adversarilor, Tecau si Rojer au revenit in cel secund si au impins meciul in setul decisiv. Acolo, cuplul romano-olandez a ratat o minge de meci, iar apoi Peya si Soares au intors setul in favoarea lor.

Jocul a contat pentru Grupa B, din care mai fac parte cuplurile Bob Bryan/Mike Bryan si Lukasz Kubolt/Robert Lindstedt. Se joaca fiecare cu fiecare, iar apoi primele doua cupluri clasate obtin calificarea in semifinale.