Tuesday , April 23 2024

Surpriza uriasa la US Open: Roger Federer, eliminat in sferturi de Grigor Dimitrov

Roger Federer a parasit US Open 2019 in faza sferturilor de finala.

Tenismenul elvetian a fost invins de bulgarul Grigor Dimitrov (78 ATP), scor 3-6, 6-4, 3-6, 6-4, 6-2, la capatul unui meci ce a durat trei ore si zece minute.

In setul decisiv, Federer s-a resimtit si a cerut interventia medicului din cauza unor dureri la spate.

Pentru Dimitrov aceasta este a treia semifinala de Grand Slam din cariera, dupa Wimbledon 2014 si Australian Open 2017.

El se va duela in semifinale cu rusul Daniil Medvedev. Scorul intalnirilor precedente este 1-1.

Bulgarul este cel mai slab clasat jucator ajuns in semifinalele de la US Open incepand cu 1980 incoace.

ziare.com

Atleții suceveni au urcat pe podium la semimaratonul “Constantina Diță”

Ciprian Costîn (CSŞ Rădăuți) a cucerit aurul la categoria U20 Patru atleți suceveni au urcat …