SURPRIZĂ URIAŞĂ: CFR Cluj – Concordia Chiajna 2-4

CFR Cluj, liderul clasamentului Ligii I, a fost învinsă, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 4-2 (4-1), de echipa Concordia Chiajna, într-un meci din etapa a XXVII-a, în care de la ambele grupări a fost eliminat câte un jucător.
Golurile au fost marcate de Vranjes ’15 şi Ronny ’49 pentru CFR Cluj, respectiv Iordache ‘7, Krumov ’32, Rocha ’38 şi Dos Santos ’43 pentru oaspeţi.
0-1: Iordache deschide scorul trimiţând în plasă o minge respinsă în faţă de portarul gazdelor, Beto;
1-1: Vranjes egalează cu o lovitură cu capul, după o lovitură liberă executată de Bastos;
1-2: Krumov îşi readuce echipa în avantaj, cu un şut la care mingea trece printre picioarele lui Beto;
1-3: Rocha înscrie cu un şut la colţul lung, din interiorul careului;
1-4: Dos Santos marchează al patrulea gol al echipei sale, cu o lovitură cu capul din aproximativ doi metri, după o centrare a lui Guilherme;
2-4: Ronny înscrie în poarta goală, după ce îl driblează pe Niţă.
În minutul 73, de la gazde a fost eliminat Muzac, după primirea celui de-al doilea cartonaş galben, în aceeaşi situaţie aflându-se şi Mureşan de la CFR Cluj, în minutul 77.
CFR Cluj: Beto – Maftei, Cadu, Piccolo, Nicoară (Hora ’76) – Mureşan, Peralta (De Zerbi ’46) – Sougou, Vranjes, Bastos (L. Ganea ’46) – Ronny. Antrenor: Ioan Andone.
Concordia Chiajna: Niţă – Krumov, Mamele, Bratu, Guilherme – Muzac, Filip, Popa – Dos Santos (Dinu ’52), Rocha (Iancu ’76), Iordache (Vl. Munteanu ’64). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.
Cartonaşe galbene: Mureşan ’11, ’77, Bastos ’61, Ronny ’70, Maftei ’80 / Dos Santos ’17, Bratu ’28, Muzac ’45, ’73, Rocha ’76, Niţă ’83, Munteanu ’86.
Cartonaşe roşii: Mureşan ’77 / Muzac ’73.
Arbitri: Robert Dumitru (central) – Eduard Dumitrescu, Florin Ungureanu (asistenţi).
În minutul 61, Robert Dumitru i-a acordat un cartonaş galben lui Bastos (CFR Cluj), aflat pe banca de rezerve.