Surpriza din partea UEFA: Un roman, in echipa ideala a preliminariilor Euro 2016

UEFA a luat o decizie surprinzatoare, incluzand un fotbalist roman in echipa ideala a preliminariilor Euro 2016.

Capitanul “tricolorilor”, Razvan Rat, a fost desemnat cel mai bun fundas stanga din preliminarii.

Un alt jucator roman, Ciprian Tatarusanu, a fost plasat intre rezerverele echipei ideale.

Iata cum arata echipa perfecta a preliminariilor Euro 2016, in opinia UEFA:

Thibaut Courtois (Belgia) – Matteo Darmian (Italia), Ashley Williams (Tara Galilor), Gary Cahill (Anglia), RAZVAN RAT (ROMANIA) – Gylfi Sigurdsson (Islanda), Steven Davis (Irlanda de Nord), David Alaba (Austria) – Thomas Muller (Germania), Robert Lewandowski (Polonia), Gareth Bale (Tara Galilor)

Rezerve: Ciprian Tatarusanu (Romania), Jordi Alba (Spania), Kamil Glik (Polonia), Marek Hamsik (Slovacia), Ivan Perisici (Croatia), Kevin De Bruyne (Belgia), Artiom Dziuba (Rusia).

Nationala Romaniei s-a calificat la Euro 2016 dupa ce a incheiat pe locul secund in clasamentul Grupei F a preliminariilor, in spatele Irlandei de Nord si peste Ungaria.

“Tricolorii” revin la un turneu final de campionat european dupa o pauza de opt ani.