Surpriza de proportii la Wuhan: Agnieszka Radwanska, eliminata dramatic

radwanska

Primul meci din turul doi al turneului de la Wuhan a adus si prima mare surpriza.

Poloneza Agnieszka Radwanska, locul 5 in clasamentul WTA, a fost eliminata de frantuzoaica Caroline Garcia (locul 41 in ierarhia WTA), in trei seturi, scor 6-3, 6-7, 6-7.

Intalnirea a fost extrem de echilibrata si a fost decisa in tie-breakul setului decisiv, incheiat cu scorul de 9-7.

In turul urmator, Garcia o va intalni pe castigatoarea partidei dintre Coco Vandeweghe (SUA) si Jelena Jankovic (Serbia, fav.10).

Simona Halep ar fi putut s-o intalneasca pe Radwanska in semifinale.

Turneul de la Wuhan, la care Simona e favorita numarul 2, e programat saptamana aceasta.