Surpriza de proportii la Roland Garros: Caroline Wozniacki, eliminata in primul tur. Petra Kvitova s-a retras

Caroline Wozniacki a fost eliminata, luni, inca din primul tur la Roland Garros 2019.

Favorita numarul 13 a fost invinsa de rusoaica Veronika Kudermetova, aflata pe locul 68 in clasamentul WTA.

Daneza a castigat primul set in doar 34 de minute, cu un categoric 6-0, insa le-a pierdut pe urmatoarele doua, cu un dublu 3-6.

Doua ore si 4 minute a durat disputa dintre cele doua.

Petra Kvitova, care azi urma sa joace cu Sorana Cirstea in primul tur, s-a retras, renuntand si la sesiunea de antrenament, invocand o ruptura musculara la antebratul stang.

sorana joaca cu lucky looser-ul Juvan, o jucatoare slovena de 18 ani.