Steaua – Twente Enschede în 16-imile de finală ale UEFA Europa League
Steaua va juca în 16-imile de finală ale UEFA Europa League cu FC Twente Enschede, echipa care a eliminat pe FC Vaslui în turul III preliminar al UEFA Champions League, conform tragerii la sorți care a avut loc astăzi, la Nyon. Steaua și Twente s-au mai întâlnit în 2009, în grupele UEFA Europa League, remizând de două ori: 1-1 în România şi 0-0 în Olanda.
Câştigătoarea dublei manşe dintre Steaua şi Twente va juca în optimile de finală ale UEFA Europa League cu învingătoarea dintre Viktoria Plzen şi Schalke. Steaua şi Schalke au făcut parte din Grupa J, echipa germană impunându-se cu 2-1 pe teren propriu după 0-0 la Cluj-Napoca.
IATĂ PROGRAMUL MECIURILOR DIN 16-IMILE DE FINALĂ:
1. FC Porto – Manchester City
2. Ajax Amsterdam – Manchester United
3. Lokomotiv Moscova – Athletic Bilbao
4. FC Salzburg – Metalist Harkov
5. Stoke City – CF Valencia
6. Rubin Kazan – Olympiakos Pireu
7. AZ Alkmaar – Anderlecht Bruxelles
8. Lazio Roma – Atletico Madrid
9. STEAUA BUCUREŞTI – TWENTE ENSCHEDE
10. Viktoria Plzen – Schalke 04
11. Wisla Cracovia – Standard Liege
12. Sporting Braga – Beşiktaş Istanbul
13. Udinese – PAOK Salonic
14. Trabzonspor – PSV Eindhoven
15. Hannover – FC Bruges
16. Legia Varşovia – Sporting Lisabona
IATĂ PROGRAMUL MECIURILOR DIN OPTIMILE DE FINALĂ:
FC Salzburg / Metalist Harkov – Rubin Kazan / Olympiakos Pireu
Legia Varşovia / Sporting Lisabona – FC Porto – Manchester City
STEAUA BUCUREŞTI / TWENTE ENSCHEDE – Viktoria Plzen / Schalke 04
Wisla Cracovia / Standard Liege – Hannover / FC Bruges
Stoke City / CF Valencia – Trabzonspor / PSV Eindhoven
AZ Alkmaar / Anderlecht Bruxelles – Udinese / PAOK Salonic
Lazio Roma / Atletico Madrid – Sporting Braga / Beşiktaş Istanbul
Ajax Amsterdam / Manchester United – Lokomotiv Moscova / Athletic Bilbao
Cele 12 câştigatoare ale grupelor UEFA Europa League şi primele patru echipe în funcţie de coeficient care vin din UEFA Champions League au fost capi de serie.
Urnele valorice au fost următoarele:
CAPI DE SERIE: Manchester United (Anglia), FC Porto (Portugalia), CF Valencia (Spania), Ajax Amsterdam (Olanda), Standard Liege (Belgia), PSV Eindhoven (Olanda), Sporting Lisabona (Portugalia), Athletic Bilbao (Spania), Metalist Harkov (Ucraina), Schalke 04 (Germania), Twente Enschede (Olanda), Beşiktaş Istanbul (Turcia), Anderlecht Bruxelles (Belgia), PAOK Salonic (Grecia), Sporting Braga (Portugalia), Atletico Madrid (Spania).
URNA A DOUA: Olympiakos Pireu (Grecia), Manchester City (Anglia), Trabzonspor (Turcia), Viktoria Plzen (Cehia), Hannover (Germania), Legia Varşovia (Polonia), Lazio Roma (Italia), Stoke City (Anglia), FC Salzburg (Austria), Lokomotiv Moscova (Rusia), Steaua Bucureşti (România), Wisla Cracovia (Polonia), Rubin Kazan (Rusia), AZ Alkmaar (Olanda) şi Udinese (Italia).
Partidele din 16-imile de finala ale UEFA Europa League sunt programate pe 16 (turul) şi, respectiv, 23 februarie 2012 (returul).
Finala competiţiei se va disputa pe 9 mai, pe Arena Naţională din Bucureşti.