Thursday , February 2 2023

Steaua – Twente Enschede în 16-imile de finală ale UEFA Europa League

Steaua va juca în 16-imile de finală ale UEFA Europa League cu FC Twente Enschede, echipa care a eliminat pe FC Vaslui în turul III preliminar al UEFA Champions League, conform tragerii la sorți care a avut loc astăzi, la Nyon. Steaua și Twente s-au mai întâlnit în 2009, în grupele UEFA Europa League, remizând de două ori: 1-1 în România şi 0-0 în Olanda.

Câştigătoarea dublei manşe dintre Steaua şi Twente va juca în optimile de finală ale UEFA Europa League cu învingătoarea dintre Viktoria Plzen şi Schalke. Steaua şi Schalke au făcut parte din Grupa J, echipa germană impunându-se cu 2-1 pe teren propriu după 0-0 la Cluj-Napoca.

IATĂ PROGRAMUL MECIURILOR DIN 16-IMILE DE FINALĂ:

1. FC Porto – Manchester City

2. Ajax Amsterdam – Manchester United

3. Lokomotiv Moscova – Athletic Bilbao

4. FC Salzburg – Metalist Harkov

5. Stoke City – CF Valencia

6. Rubin Kazan – Olympiakos Pireu

7. AZ Alkmaar – Anderlecht Bruxelles

8. Lazio Roma – Atletico Madrid

9. STEAUA BUCUREŞTI – TWENTE ENSCHEDE

10. Viktoria Plzen – Schalke 04

11. Wisla Cracovia – Standard Liege

12. Sporting Braga – Beşiktaş Istanbul

13. Udinese – PAOK Salonic

14. Trabzonspor – PSV Eindhoven

15. Hannover – FC Bruges

16. Legia Varşovia – Sporting Lisabona

IATĂ PROGRAMUL MECIURILOR DIN OPTIMILE DE FINALĂ:

FC Salzburg / Metalist Harkov – Rubin Kazan / Olympiakos Pireu

Legia Varşovia / Sporting Lisabona – FC Porto – Manchester City

STEAUA BUCUREŞTI / TWENTE ENSCHEDE – Viktoria Plzen / Schalke 04

Wisla Cracovia / Standard Liege – Hannover / FC Bruges

Stoke City / CF Valencia – Trabzonspor / PSV Eindhoven

AZ Alkmaar / Anderlecht Bruxelles – Udinese / PAOK Salonic

Lazio Roma / Atletico Madrid – Sporting Braga / Beşiktaş Istanbul

Ajax Amsterdam / Manchester United – Lokomotiv Moscova / Athletic Bilbao

Cele 12 câştigatoare ale grupelor UEFA Europa League şi primele patru echipe în funcţie de coeficient care vin din UEFA Champions League au fost capi de serie.

Urnele valorice au fost următoarele:

CAPI DE SERIE: Manchester United (Anglia), FC Porto (Portugalia), CF Valencia (Spania), Ajax Amsterdam (Olanda), Standard Liege (Belgia), PSV Eindhoven (Olanda), Sporting Lisabona (Portugalia), Athletic Bilbao (Spania), Metalist Harkov (Ucraina), Schalke 04 (Germania), Twente Enschede (Olanda), Beşiktaş Istanbul (Turcia), Anderlecht Bruxelles (Belgia), PAOK Salonic (Grecia), Sporting Braga (Portugalia), Atletico Madrid (Spania).

URNA A DOUA: Olympiakos Pireu (Grecia), Manchester City (Anglia), Trabzonspor (Turcia), Viktoria Plzen (Cehia), Hannover (Germania), Legia Varşovia (Polonia), Lazio Roma (Italia), Stoke City (Anglia), FC Salzburg (Austria), Lokomotiv Moscova (Rusia), Steaua Bucureşti (România), Wisla Cracovia (Polonia), Rubin Kazan (Rusia), AZ Alkmaar (Olanda) şi Udinese (Italia).

Partidele din 16-imile de finala ale UEFA Europa League sunt programate pe 16 (turul) şi, respectiv, 23 februarie 2012 (returul).

Finala competiţiei se va disputa pe 9 mai, pe Arena Naţională din Bucureşti.

Vezi si

CSU Suceava participă cu grupa de juniori II la Cupa Fulgilor de Nea

Tinerii handbaliști antrenați de Ioan Tcaciuc au fost repartizați în Grupa A, alături de LPS …