Steaua – remiză în Liga Europa, scor 1-1, cu AEK Larnaca

Formaţia Steaua Bucureşti a înregistrat, joi, la Nicosia, a doua remiză din tot atâtea partide disputate în Grupa J a Ligii Europa, scor 1-1 (0-0), cu echipa cipriotă AEK Larnaca.

Pentru ciprioţi a marcat Mrdakovici ’59, în timp ce golul Stelei a fost reuşit de Mihai Costea ’65.

Milijan Mrdakovici a deschis scorul în minutul 59, cu un şut din cădere, de la 7 metri de poartă, fructificând o centrare a lui Priso.

În minutul 65, gazdele au pierdut uşor o minge în propria jumătate, balonul a fost deviat la Mihai Costea care a pătruns spre poartă şi a înscris cu un şut la colţul lung.

În minutul 82, Brandan a primit al doilea cartonaş galben şi a fost eliminat.

AEK Larnaca: Fortin – Demetriou, Dimech, Linssen, De Cler – Priso, Van Dijk, Skopelitis, Kingsley (Pintado ’60) – Gonzalo Garcia (Ruben Gomez Garcia ’52), Mrdakovici (Pavlou ’73). Antrenor: Ton Caanen.

Steaua Bucureşti: Stanca – Emeghara (Martinovici ’67), Gardoş, Iliev, Latovlevici – Prepeliţă (Bicfalvi ’90+3), Bourceanu, Brandan, Tănase (Fl. Costea ’76) – Tatu, M. Costea. Antrenor: Roni Levi.

Cartonaşe galbene: Skopelitis ’52, Pintado ’84, Demetriou ’88 / Brandan ’79, ’82, Prepeliţă ’84

Cartonaş roşu: Brandan ’82.

Partida AEK Larnaca – Steaua Bucureşti a fost condusă de o brigadă avându-l la centru pe nord-irlandezul Mark Courtney.

Acesta a fost primul meci în care căpitanul Stelei a fost Alexandru Bourceanu.

În primul meci din grupă, Steaua a remizat, scor 0-0, pe teren propriu, cu Schalke 04.