Steaua – Petrolul 1-1. Rezultatele si clasamentul Ligii I

reghecampf

Steaua București și Petrolul Ploiești au terminat la egalitate, 1-1 (1-0), duminică seara, în Ghencea, într-un meci din etapa a 16-a a Ligii I de fotbal.
 Campioana a deschis scorul în prelungirile primei reprize, prin Andrei Prepeliță (45+3), în urma unei lovituri libere, ploieștenii egalând prin Alexandru Benga (77), tot în urma unei faze fixe.

Meciul a fost unul alert, dar cu puține faze clare de gol. Petrolul a ratat în prima repriză prin Filipe Teixeira (10) și Abel Camara (12), niciunul nereușind să nimerească ținta. Prima ocazie mare a Stelei s-a consumat în min. 45+1, când portarul Pecanha a respins mingea trimisă de Lukasz Szukala cu capul.

După pauză, uruguayanul Juan Albin a avut două șanse foarte mari de gol, dar portarul Ciprian Tătărușanu a respins în min. 50, iar apoi mingea s-a dus peste poartă (66).

Adrian Popa a avut ultima ocazie a partidei (87).

Steaua a încheiat la egalitate, 1-1, ultimele trei partide jucate în campionat (cu Corona Brașov, Pandurii, ambele în deplasare, și cu Petrolul). Petrolul are o singură victorie în ultimele patru partide, celelalte trei fiind egaluri.AGERPRES

Fanii echipei Petrolul Ploieşti au fost întorşi din drum, duminică seară, înaintea meciului cu Steaua, din etapa a XVI-a a Ligii I, din cauza violenţelor provocate, a declarat, pentru MEDIAFAX, Georgian Enache, purtătorul de cuvânt al Jandarmeriei Bucureşti.

“În timpul deplasării spre Bucureşti, fanii ploieşteni au oprit coloana în dreptul localităţii Domneşti, s-au dat jos din maşini, au devenit foarte violenţi fiind sub influenţa băuturilor alcoolice, au început să arunce cu sticle şi pietre în forţele de ordine care însoţeau coloana şi au spart geamurile de la autobuze şi microbuze. Fanii erau în 10 autobuze, mai multe microbuze şi maşini personale. Pentru a nu periclita siguranţa celorlalţi spectatori prezenţi la meci s-a luat decizia întoarcerii coloanei spre Ploieşti. Momentan nu a fost reţinut niciun fan ploieştean”, a spus Enache.

FC Viitorul – Oţelul Galaţi 4-3

Au marcat: Mitrea ‘7, ’39, Axente ’20, ’22 / Henrique ’75, Sipovici ’77, Bejan ’90+3 (autogol)

FC Vaslui – Ceahlăul Piatra Neamţ 3-0

Au marcat: Sălăgeanu ‘3, Temwanjera ’73, Antal ’84

Săgeata Năvodari – Dinamo Bucureşti 0-1

A marcat: Curtean ’49