Steaua, invinsa dramatic de Borussia Dortmund, cu 0-1

Steaua a fost invinsa, scor 0-1, de Borussia Dortmund, in primul amical din cantonamentul din Spania, dupa un joc foarte bun, in care a avut mai multe sanse importante.

Sustinuta de peste 5.000 de spectatori romani, Steaua si-a prezentat noua emblema intr-un amical de gala cu Borussia Dortmund.

Campioana a avut prima mare ocazie a meciului dupa doar patru minute, insa Keseru, ramas singur cu portarul, a tras alaturi.

Nemtii au echilibrat imediat jocul si au avut posesia pana la pauza, dar Cojocaru nu a avut mari emotii.

In schimb, dupa pauza, odata cu introducerea lui Raul Rusescu, jocul Stelei s-a inviorat si in ofensiva, iar campioana a ratat mai multe ocazii importante.

Cea mai mare i-a apartinut din nou lui Claudiu Keseru, a carui lovitura de cap a lovit bara laterala.

Pe final de meci, in minutul 84, dupa o gafa a lui Papp, Blaszczykowski a ramas singur cu Cojocaru si a inscris singurul gol al partidei.

Costel Galca a inceput meciul in urmatoarea formula: Cojocaru – Rapa, Luchin, Papp, Tosca – Bourceanu, Breeveld – Ad. Popa, N. Stanciu, Cr. Tanase (cpt) – Keseru.

Steaua va disputa urmatorul meci amical miercuri, la o ora ce va fi stabilita ulterior, cu Shanghai Shenhua (China).