Steaua a invins Molde cu 2-0 si ramane lider in grupa E

Rusescu, autorul golului al doilea pentru Steaua

Formaţia Steaua Bucureşti a învins, joi, pe Arena Naţională, cu scorul de 2-0 (2-0), echipa norvegiană Molde FK, într-un meci contând pentru etapa a treia a Ligii Europa şi şi-a consolidat poziţia de lider în grupa E a competiţiei.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Chiricheş ’30 şi Rusescu ’32.

Minutul 90: Final de meci. Steaua s-a impus cu 2-0, deşi a avut numeroase ocazii de a marca.

Minutul 81: Chipciu şutează puternic din zece metri, însă balonul trece puţin pe langă poartă.

Minutul 72: La un atac al formaţiei Molde FK, Tătăruşanu a scăpat mingea în careu, însă greşeala sa a fost corectată de Szukala, care a reuşit să trimită mingea în corner.

Minutul 70: Ocaziile se succed la poarta echipei norvegiene. Mihai Costea a lovit mingea cu capul din şase metri, însă aceasta a trecut pe langă poartă. Cristi Tănase s-a apropiat din nou periculos de poartă, dar şutul lui a fost reţinut de Soderberg.

Minutul 66: Cristi Tănase trimite peste poartă, după o fază creată de Chipciu.

Minutul 58: Steaua a primit penalti, însă şutul lui Tănase este respins de portarul Soderberg.

Minutul 46: S-a reluat partida.

Minutul 45: PAUZĂ

Minutul 32: După numai două minute, Steaua îşi majorează avantajul, scor 2-0. Marcatorul golului este Rusescu.

Minutul 30: După numeroase ocazii, Steaua reuşeşte să înscrie. Chiricheş trimite mingea în poartă cu o foarfecă.

Minutul 15: O nouă ocazie uriaşă pentru Steaua. Un şut al lui Chipciu este scos de pe linia porţii.

Minutul 9: Steaua atacă poarta echipei norvegiene, dar fără succes. Rocha a fost aproape de a deschide scorul în minutul 5, dar brazilianul şutează slab din faţa porţii, după lovitura lui Tănase.

Minutul 3: Ocazie imensă pentru Steaua. Un şut al lui latovlevici de la aproximativ 18 metri loveşte bara transversală.

Minutul 1: Start de partidă.

Echipe:

Steaua Bucureşti: Tătăruşanu – Georgievski, Chiricheş, Szukala, Latovlevici – Pintilii (Bălan ’63), Bourceanu – Chipciu, Rusescu (Ad. Popa ’46), Tănase – Adi Rocha (M. Costea ’55). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

Molde FK: Soderberg – Johansen, Steenslid, Odegard, Simonsen – Ekpo, Stamnestro, Hussain (Furu ’90) – Gatt (Hestad ’69), Angan, Hollingen (Camara ’46). Antrenor: Ole Gunnar Solskjaer.

Cartonaşe galbene: Simonsen ’57, Camara ’77.

Arbitri: Laurent Duhamel (central) – Cyril Gringore, Christophe Capelli (asistenţi) – Nicolas Rainville, Alexandre Castro (asistenţi suplimentari) – Huseyin Ocak (rezervă) – toţi Franţa.

La partida de pe Arena Naţională au asistat 43.651 de spectatori.

La meci a fost prezent şi antrenorul formaţiei Dinamo Bucureşti, Dario Bonetti.

Etapa a IV-a (8 noiembrie): Molde FK – Steaua Bucureşti şi FC Copenhaga – VfB Stuttgart.