Stan Wawrinka, Serena Williams şi Dominika Cibulkova s-au calificat în sferturile Australian Open

Serena

Jucătoarea americană Serena Williams, cap de serie numărul 1, şi sportiva slovacă Dominika Cibulkova, a 11-a favorită, s-au calificat, luni, în sferturile de finală ale probei de simplu feminin la Australian Open, fază în care vor fi adversare, informează AFP.

Serena Williams a învins-o în optimile de finală, cu scorul de 2-6, 6-3, 6-2, pe sportiva spaniolă Garbine Muguruza, cap de serie numărul 24.

Cibulkova, finalistă în 2014, a trecut de sportiva Victoria Azarenka, din Belarus, scor 6-2, 3-6, 6-3.

Tenismanul elveţian Stan Wawrinka, deţinătorul titlului, s-a calificat, luni, în sferturile de finală ale turneului Australian Open, primul Grand Slam al anului.

Wawrinka, al patrulea favorit, l-a învins în optimile de finală pe spaniolul Guillermo Garcia-Lopez, scor 7-6 (2), 6-4, 4-6, 7-6 (8).

Elveţianul îl va întâlni în sferturile de finală pe câştigătorul meciului David Ferrer (Spania, cap de serie numărul 9) – Kei Nishikori (Japonia, nr. 5).

Patru arbitri români vor oficia la EURO 2024, în frunte cu Istvan Kovacs

Patru arbitri români, în frunte cu Istvan Kovacs, vor oficia la Campionatul European de fotbal …