Saturday , December 3 2022

Sporting a castigat dubla cu LPS Suceava

N “alb-verzii” s-au impus `n ambele meciuri disputate `n compania lps-i[tilor: 2-1 la juniori A [i 5-0 la juniori B

Sporting Suceava a c=[tigat ambele jocuri, programate joi, pe terenul “1 Mai” din cartierul Itcani, `n compania concitadinei LPS Suceava, `n prima etap\ a returului Campionatului Na]ional de Juniori Republicani.
~n primul meci al zilei, cel `n care s-au `nt=lnit grupele de juniori A, Sporting s-a impus f\r\ prea mari emo]ii `n fa]a lps-istilor, scor 2-1. “Alb-verzii” au deschis scorul dup\ primul sfert de or\ al jocului, c=nd Avramia a transformat o lovitur\ de la 11 metri. Peste numai trei minute, acela[i juc\tor avea s\ realizeze dubla, stabilind [i scorul pauzei `n urma unei ac]iuni personale. De partea cealalt\, trupa antrenat\ de Ovidiu Murariu a redus din diferen]\ `n minutul 55 prin Ignat, insuficent `ns\ pentru a mai schimba soarta celor patru puncte.
~n duelul grupelor de juniori B, Sporting a surclasat, cu scorul de 5-0, echipa celor de la LPS. Intrat\ `n teren din postura de lider\ a clasamentului, forma]ia antrenat\ de Ciprian Anton [i-a `nceput recitalul de goluri prin Ioancea, care a deschis scorul dup\ ce a finalizat din gura por]ii o centrare venit\ de pe flancul st=ng. P=n\ la finalul primei reprize, “alb-verzii” [i-au majorat avantajul gratie golurilor `nscrise de Nechitoaia [i Buziuc, ultimul stabilind scorul pauzei la 3-0 `n urma unei lovituri de cap. De[i au sl\bit ritmul odat\ cu startul p\r]ii secunde, oaspe]ii au mai punctat de alte dou\ ori `n poarta lps-I[tilor prin C\eriu [i acela[i Buziuc, care au `nchis tabela la scorul de 5-0 cu dou\ execu]ii plasate din afara careului.

Noua Genera]ie Ia[i – LPS Roman 2-0

~n runda a XVII-a, programat\ m=ine, Sporting va primi, pe stadionul din I]cani, vizita forma]iei LPS Roman, `n timp ce grupele de la LPS Suceava se vor deplasa `n fieful celor de la LPS Piatra Neam]. (D\nu] CHIDOVE})

Echipele calificate și programul optimilor de finală de la Cupa Mondială din Qatar 2022

Coreea de Sud și Elveția au completat vineri seara ultimele două locuri vacante în optimile …