Thursday , April 18 2024

Sorana Cirstea se califica in sferturi la Beijing dupa o victorie la Pliskova

sorana

Sorana Cirstea s-a calificat in sferturile de finala ale turneului WTA de la Beijing dupa ce a obtinut o victorie splendida in fata numarului 4 WTA, Karolina Pliskova.

Romanca s-a impus in doua seturi, scor 6-1, 7-5.

Duelul de joi dimineata a avut doua seturi diametral opuse ca si desfasurare, dar care au avut din fericire acelasi deznodamant.

In primul act, Sorana si-a pierdut serviciul in chiar primul game al meciului, insa a revenit apoi fabulos, impunandu-se cu un categoric 6-1.

Setul secund ne-a adus o Pliskova mult mai decisa, sportiva din Cehia evoluand mai bine si parand gata sa trimita meciul in “decisiv”.

Numai ca am avut parte de o noua revenire exceptionala, Sorana reusind sa castige cinci game-uri consecutiv de la scorul de 2-5, impunandu-se in cele din urma cu 7-5.

Mai departe, in sferturi pe Sorana o asteapta un nou duel dificil, ea urmand a da peste  Jelena Ostapenko, campioana de la Roland Garros, care a beneficiat de retragerea lui Peng in meciul din optimi, la scorul de 3-0 pentru letona..