Sorana Cîrstea e în optimi la Roland Garros. Victorie în două seturi la Daria Kasatkina

Sorana Cîrstea s-a calificat în optimile de finală de la Roland Garros. Sportiva noastră a învins-o pe ocupanta locului 37 WTA, Daria Kasatkina, scor 6-3, 6-2, după o oră și 24 de minute de joc.

Sorana a jucat ofensiv și a avut inițiativă în acest meci de la început până la final.

La 2-0 în primul set, Sorana a acuzat probleme la gleznă după o căzătură urâtă, a primit îngrijiri medicale, dar a continuat și a jucat la cel mai înalt nivel.

Kasatkina a încercat și ea să-și ridice nivelul, a reușit câteva rebreak-uri în primul set, însă Sorana a fost pur și simplu de neoprit, loviturile sale fiind excepționale.

În optimi, Sorana o va întâlni pe slovena Tamara Zidansek, ocupanta locului 85 WTA.

Partida din optimile de finală va avea loc duminică.

Pentru calificarea în optimi, Sorana va primi €170.000 și 240 de puncte în clasamentul WTA de simplu.

Cea mai bună performanță a Soranei la Roland Garros datează din 2009, când a ajuns în sferturile de finală. În 2017, la Australian Opena ajuns până în optimi.