Şomuzul Preutești și Juniorul Suceava au remizat spectaculos în derbyul etapei din Liga a IV-a

Şomuzul Preutești și Juniorul Suceava au remizat spectaculos, scor 3-3, duminică, în derbyul etapei a VII-a a Ligii a IV-a, la finalul unui meci în care gazdele au condus la pauză prin golurile marcate de Cătălin Vasiliu (două) și Iulian Irimia, iar oaspeții au egalat în repriza secundă printr-un hattrick semnat de Andrei Cerlincă.

În alte două jocuri ale rundei, Siretul Dolhasca a fost ținută în șah pe teren propriu de Rarău Câmpulung, în vreme ce Viitorul Liteni a urcat pe podium după ce a câștigat în inferioritate numerică, în deplasarea de la Frătăuții Vechi, cu scorul de 3-1, prin golurile înscrise de Bîgu, Țurcanu și Lungu (penalty).

Rezultatele etapei a VII-a:

Recolta Fântânele – Concordia Grămești: 0-2

Siretul Dolhasca – Rarău Câmpulung: 0-0

Progresul Frătăuții Vechi – Viitorul Liteni: 1-3

Şomuzul Preutești – Juniorul Suceava: 3-3

Victoria Vatra Moldoviței – Moldova Drăgușeni (amânat)

La finalul sezonului regular, punctele se vor înjumătăți, urmând ca primele cinci clasate să califice în play-off, iar ultimele cinci să evolueze în play-out. (Dănuț CHIDOVEȚ. Foto: Codrin ANTON)