Saturday , December 3 2022

Simona s-a calificat superb in semifinale la Wimbledon: 6-4, 6-0 in fata Sabinei Lisicki

Britain Wimbledon Tennis

Simona Halep s-a calificat miercuri in semifinalele turneului de Grand Slam de la Wimbledon.

Tenismena noastra a invins-o in sferturi pe nemtoaica Sabine Lisicki (locul 19 in clasamentul WTA) in doua seturi, scor 6-4, 6-0, dupa un joc care a durat mai putin de o ora.

Jucătoarea germana Sabine Lisicki este finalista de anul trecut a turneului.

Partida a durat doar 57 de minute, iar SIMONA HALEP a câştigat cu 6-4, 6-0, ea reuşind nu mai puţin de 11 game-uri la rând.

Singurul momoment de ezitare al Simonei a fost în game-ul doi al primului set, când şi-a pierdut serviciul. Ea a condus cu 30-0 dar a avut ghinion, după ce în loc de 40-15 s-a făcut 30-30, o minge întorcându-se în terenul său din banda fileului. Au urmat trei game-uri de urmărire, iar de la scorul de 4-1 pentru Lisicki a început forcingul Halep: 11 game-uri la rând câştigate de “Tsunami-ul de la Marea Neagră”, care a încheiat partida cu trei minute mai repede decât reuşise în optimi, în faţa Zariei Dyias.

Echipele calificate și programul optimilor de finală de la Cupa Mondială din Qatar 2022

Coreea de Sud și Elveția au completat vineri seara ultimele două locuri vacante în optimile …