Sunday , September 19 2021

Simona Halep, victorie superba in turul II la US Open

halep

Simona Halep s-a calificat in turul III de la US Open dupa ce a obtinut o victorie superba in runda a doua.

Sportiva noastra a trecut in doua seturi, scor 6-3, 6-4, de Lucie Safarova, o adversara incomoda si foarte puternica.

Chiar daca scorul final arata o victorie confortabila pentru Simona, meciul nu a fost unul deloc usor, Safarova, fost numar 5 WTA in urma cu numai un an, luptandu-se pentru fiecare punct.

Halep a inceput bine si s-a distantat in debutul meciului la 3-0, cu doua breakuri, insa Safarova a reusit sa revina si sa egaleze rapid la 3.

Game-urile sapte si opt au fost lungi si disputate, iar Simona a avut un avantaj enorm dupa ce a reusit sa le castige, ea adjudecandu-si pana la urma setul.

In setul secund s-a mers cap la cap pana la scorul de 4-4, fiecare jucatoare avand si cate doua breakuri in cont. Romanca si-a facut apoi serviciul si, in game-ul decisiv pentru ea, a reusit breakul.

Dupa aceasta victorie, romanca a obtinut calificarea in turul al treilea de la US Open, iar la forma pe care a aratat-o pana acum sunt premise pentru un parcurs destul de lung, in ciuda traseului dificil.

Bucovina Rădăuți și Şomuz Fălticeni se întâlnesc în primul derby județean al sezonului

Cele două formații se înfruntă sâmbătă, de la ora 17.00, pe stadionul Municipal, într-un meci …