Simona Halep, victorie superba in turul II la US Open

halep

Simona Halep s-a calificat in turul III de la US Open dupa ce a obtinut o victorie superba in runda a doua.

Sportiva noastra a trecut in doua seturi, scor 6-3, 6-4, de Lucie Safarova, o adversara incomoda si foarte puternica.

Chiar daca scorul final arata o victorie confortabila pentru Simona, meciul nu a fost unul deloc usor, Safarova, fost numar 5 WTA in urma cu numai un an, luptandu-se pentru fiecare punct.

Halep a inceput bine si s-a distantat in debutul meciului la 3-0, cu doua breakuri, insa Safarova a reusit sa revina si sa egaleze rapid la 3.

Game-urile sapte si opt au fost lungi si disputate, iar Simona a avut un avantaj enorm dupa ce a reusit sa le castige, ea adjudecandu-si pana la urma setul.

In setul secund s-a mers cap la cap pana la scorul de 4-4, fiecare jucatoare avand si cate doua breakuri in cont. Romanca si-a facut apoi serviciul si, in game-ul decisiv pentru ea, a reusit breakul.

Dupa aceasta victorie, romanca a obtinut calificarea in turul al treilea de la US Open, iar la forma pe care a aratat-o pana acum sunt premise pentru un parcurs destul de lung, in ciuda traseului dificil.

Bucovina Rădăuți rămâne neînvinsă în play-off-ul Ligii a III-a

În etapa a IV-a, echipa antrenată de Ovidiu Murariu a remizat, scor 0-0, pe terenul …