Friday , April 19 2024

Simona Halep, victorie la Eastbourne si calificare in optimi

halep eastbourne

Simona Halep s-a calificat in optimile de finala ale turneului WTA de la Eastbourne dupa un meci in care a avut mari emotii.

Sportiva noastra a avut nevoie de trei seturi pentru a o invinge pe chinezoaica Ying Ying Duan, scor 3-6, 6-3, 6-2.

Duelul dintre Simona si ocupanta locului 64 in clasamentul WTA a fost reluat dupa ce marti a fost intrerupt la scorul de 2-1 in favoarea chinezoaicei.

Halep a avut probleme mari in primul set, parand neadaptata la ritmul de joc. Ea a pierdut setul dupa ce a ratat trei mingi de break la scorul de 5-3 in favoarea lui Duan.

Din fericire, Simona si-a revenit rapid, impunandu-se in urmatoarele doua seturi destul de categoric.

“Decisivul” a fost unul foarte disputat in primele game-uri, diferenta facandu-se la cateva game-uri dupa o serie de schimburi de mingi foarte lungi.

Mai departe, in optimile de finala, Halep se va duela cu Tsvetana Pironkova, cea care a trecut tot miercuri de Monica Niculescu, 6-0, 6-4.

Partida dintre Halep si Pironkova s-ar putea disputa chiar miercuri seara, organizatorii de la Eastbourne avand de recuperat ziua pierduta de marti.