Simona Halep, victorie categorică în primul tur la Wimbledon. Șase românce s-au calificat în turul II

Simona Halep a avansat fără emoții, marți, în turul al doilea la Wimbledon. La primul meci jucat la Londra după ce a câștigat trofeul în 2019, Simona a învins-o în două seturi pe Karolina Muchova, sfert-finalistă la ediția de anul trecut.

Tenismena noastră s-a impus lejer în două seturi, scor 6-3, 6-2. O oră și cinci minute a durat confruntarea dintre cele două.

Meciul a fost controlat în totalitate de Simona, care a arătat un nivel ridicat și o dispoziție foarte bună de joc, având multe puncte spectaculoase reușite în spatele unui serviciu solid.

Halep o va întâlni în runda următoare pe veterana Kirsten Flipkens (36 de ani, locul 190 WTA), fost număr 13 mondial.

Din 7 românce prezente pe tablou, doar Gabi Ruse a pierdut în primul tur, dar a fost aproape de o surpriză în meciul cu americanca Cori Gauff și a avut 5-4 în decisiv. Șase românce merg așadar în turul al doilea al Grand Slamului pe iarbă. Iată adversarele lor: