Tuesday , April 23 2024

Simona Halep se califică în turul II la Roland Garros dupa un meci greu cu Ajla Tomljanovic

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, deţinătoarea titlului, a învins-o pe australianca Ajla Tomljanovic, cu 6-2, 3-6, 6-1, marţi, într-un meci din prima rundă a turneului de la Roland Garros, al doilea de Mare Şlem al anului.

Halep (27 ani, 3 WTA), a treia favorită, s-a impus după o oră şi 35 de minute.

Halep câştigase şi primele două dueluri cu Tomljanovic (26 ani, 47 WTA), şi ele de trei seturi, în 2010, în Fed Cup, cu 6-7 (5), 6-1, 7-6 (2), şi anul trecut, în turul al doilea la Cincinnati, cu 4-6, 6-3, 6-3.

Românca a început foarte bine meciul şi a condus cu 3-0, după care şi-a conservat avantajul, luând primul set cu 6-3. În actul secund, Halep a fost mai puţin inspirată şi, deşi a câştigat primul ghem, a fost dominată de Tomljanovic, care a lovit mai puternic şi mai precis, desprinzându-se mai întâi la 3-1, iar apoi la 5-2, după care s-a impus cu 6-3. În decisiv, Halep şi-a regăsit jocul care a dus-o spre primul său titlu de Mare Şlem anul trecut, jucătoarea născută la Zagreb nu a mai fost la acelaşi nivel şi scorul a ajuns repede la 5-0, setul încheindu-se cu un sec 6-1.

Halep a contabilizat 3 aşi în acest meci, dar a făcut şi 3 duble greşeli, în timp ce adversara ei a avut un as şi a comis 5 duble greşeli. Halep a avut procentaje superioare la primul serviciu în teren, dar şi la punctele reuşite cu ambele servicii. Dacă la capitolul winners situaţia a fost egală, 19-19, la erori neforţate Tomljanovic a avut mai multe, 30-22.

Halep şi-a asigurat un cec de 87.000 euro şi 70 de puncte WTA, iar în turul secund o va înfrunta pe poloneza Magda Linette (27 ani, 87 WTA), victorioasă în trei seturi în faţa franţuzoaicei Chloe Paquet, cu 3-6, 6-1, 6-2. Va fi prima confruntare între Halep şi Linette.

Sursa: Agerpres

Patru arbitri români vor oficia la EURO 2024, în frunte cu Istvan Kovacs

Patru arbitri români, în frunte cu Istvan Kovacs, vor oficia la Campionatul European de fotbal …