Simona Halep se califica in sferturi la Cincinnati dupa o victorie superba

halep3

Simona Halep s-a calificat superb in sferturile de finala ale turneului WTA de la Cincinnati, SUA, dupa ce a invins-o fara probleme pe australianca Daria Gavrilova, scor 6-1, 6-2.

Partida a fost la discretia romancei, asemenea celei din turul al doilea, castigata de Halep in fata Annikai Beck cu 6-3, 6-1.

Romanca a pornit ca din tun, iar dupa mai putin de 20 de minute avea 5-0. Si-a adjudecat primul set cu 6-1, Gavrilova parand ca nu are replica.

Setul al doilea a inceput cu Gavrilova in avantaj, aceasta reusind apoi singurul sau break la scorul de 2-1 pentru Simona. A fost insa si ultimul punct reusit de australianca de 22 de ani, pentru ca romanca nu i-a mai dat nicio sansa si a incheiat partida dupa doar 53 de minute de joc.

In sferturile de finala, jucatoarea noastra va avea o misiune mai grea si o va intalni pe castigatoarea partidei dintre Agnieszka Radwanska si Johanna Konta, locurile 5, respectiv 13 mondial. Partida va avea loc vineri.