Simona Halep se califica in semifinale la Cincinnati dupa o victorie mare cu Radwanska. Urmeaza Kerber

Simona Halep s-a calificat in semifinalele turneului WTA de la Cincinnati dupa o victorie impresionanta cu poloneza Agnieszka Radwanska.

halep-cincy

Sportiva noastra s-a impus in doua seturi, scor 7-5, 6-1.

Numarul 4 WTA a reusit sa faca o figura extrem de frumoasa in fata unei adversare foarte puternice, Aga ocupand pozitia a cincea in ierarhia feminina.

Halep a inceput partida cum nu se poate mai prost, ea piarzandu-si serviciul de doua ori si permitandu-i polonezei sa se distanteze la scorul de 4-0.

Simona a revenit insa extraordinar, a dus scorul la 5-4, a avut minge de set pe care a ratat-o, fiind apoi egalata. Sportiva noastra a “inchis” pana la urma setul cu 7-5.

Actul secund a inceput cu un break al Simonei, insa Radwanska a reusit si ea imediat acelasi lucru. Cand se parea ca vom avea un act foarte echilibrat, Halep s-a dezlantuit si nu i-a mai dat nicio sansa adversarei sale.

Mai departe, in semifinale, pe Halep o asteapta o noua partida “de foc”, ea urmand a o intalni pe campioana de la Australian Open, Angie Kerber.